a vitamini eksikliği kör ediyor

A Vitamini Eksikliği Kör Ediyor

Cilt Yapısında Oluşan Problemlerin Nedenleri

Vitamin eksiklikleri pek çok sağlık sorunlarına yol açtığından, A vitamini eksikliğinde vücudumuzun işleyişinde farklılıklar meydana gelir. Vücut bu durumu bir takım belirtilerle bize gösterir. A vitamini eksikliği kendini ilk önce bağışıklık sisteminin zayıflamasında göstermektedir. Bağışıklık sistemi zayıflayan insan, vücudu mikroplara karşı savaşmamaya ve çok çabuk bir şekilde hasta olmaya başlar.

Cilt yapısında bozulmalar ve deride oluşan enfeksiyonlar da A vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca akne problemleri ve cildin giderek kurulaşması ve cildin yaşlanması gibi sorunlarda ortaya çıkmaktadır.

İlk Gece Körlüğü Belirtisi Göstermektedir

Yağda eriyen vitaminlerden birisi olan A vitamini, vücuttayken yağlar sayesinde emilir ve fazla olan yağı a vitamini sayesinde idrarla birlikte dışarı atar. Bireyin yaptığı diyetler sonucunda metabolizmanın uzun süre yağdan uzak tutması vücutta birçok hasara neden olmaktadır.

Bağırsakların emilim problemi yaşaması, sindirim sisteminde meydana gelen eksiklikler, avuç içinde ve ayak tabanında renk değişimi a vitamini eksikliği nedenlerindendir. Bu vitamini çok fazla alınması durumunda toksitsel zehirlemelerde yaşanmaktadır. A vitamini en çok görme duyumuzu etkilemektedir. Görme yetimiz için A vitaminini oldukça önemli bir faktördür. Körlüğün nedenleri arasında en çok bu vitamin eksikliği sebep olmaktadır. Dış kaynaklar aracılığıyla gördüğümüz tüm ışık spektrumlarını görebilme yetisine sahiptir.

Kornea da dahil olmak üzere gözün diğer bölümleri içinde bu vitamin önemli yer tutmaktadır. Bu hücrelerin yapımında da önemli bir yeri vardır. Eğer uzun süreli A vitamini eksikliği yaşanırsa göz yeterli nem üretemez ve gözde kuruluk meydana gelir. Buda gözlerde gece körlüğü oluşumuna neden olmaktadır. İlerleyen süreçlerde kişide görme yetisinin kaybına kadar varan süreçler geçirilebilir. Göz sağlığımız için A vitaminini vücudunuza yeterli miktarda almak sağlık açısından oldukça önemlidir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.