ailesel akdeniz ateşi hastalığı nedir

Ailesel Akdeniz Ateşi Hastalığı Nedir?

Tarih öncesinden bu yana kadar hastalıklar insanların korkulu rüyası olmuştur. FMF diye tıp dilinde adlandırılan halk arasında ismi ailesel Akdeniz ateşi olarak bilinen hastalıkta bunlardan biridir. FMF genetik bir hastalık olmakla beraber aileden kromozomlar vasıtası ile fetüse aktarılan bir çeşit genetik hastalıktır. Ailevi hastalık olması nedeniyle burada yalnızca anne ve babayı hastalığın taşıyıcısı olarak almak doğru değildir. Bu hastalığın anne ve babanın ailelerinden aktarılması da olağan bir durumdur.

Genellikle dişilerin taşıyıcı erkeklerin hasta olduğu bu genetik bozuklukta iklim koşullarının da önemi oldukça büyüktür. Adından da anlayacağımız üzere Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yaygınlığı ile bilinen hastalık günümüzde göçler, iklimin değişimi gibi faktörler nedeni ile farklı bölgelerde de görülmektedir.

Hastalığın biyolojisine değinecek olursak bebeğin anne karnında fetüs yani oluşum döneminde 16.kromozomun yanlış eşleşmesi veya eşleşmemesi durumu ile ortaya çıkmaktadır. Ailesel Akdeniz ateşi çok küçük yaşlarda kendini göstermekle beraber ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkması mümkündür. Vücut direnci düştüğünde veyahut küçük bir hastalıkta FMF hastaları için yorucu ve sıkıntılı bir dönem başlamaktadır. Basit bir soğuk algınlığını dahi ailesel Akdeniz ateşi hastaları yüksek ateşli hastalık şeklinde geçirmeleri mümkündür.

Belirtileri

– Yüksek ateş
– Şiddetli karın ağrısı
– Mide bulantısı
– Mukoza içeren ishal
– Eklem ağrıları
– Bacaklar ve kollarda uyuşma

Saydığımız belirtiler dışında kişiden kişiye değişen vücutsal fonksiyonlar ve işlevlerinde bozulmalar mevcuttur. Çoğu FMF hastasında mide rahatsızlığı mevcut olduğu için gastrit ve reflü gibi mide hastalıkları ile karıştırabilir. Hastalığın tanısı tedavisi kadar önemlidir. Doğru tedavi için doğru tanı konulmalıdır.

Tedavi Süreci

FMF hastaları mümkün olduğunca sağlıklı yaşamaya ve küçükte olsa hasta olmamaya gayret göstermelidir. Çünkü bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Kortizol hormonu içerikli ilaçlar ile hastalığın şiddeti ve seyri kontrol altına alınmaktadır. Ancak kortizolün aşırı alınması karaciğeri olumsuz etkilediği için bu tedavi yöntemi de çok faydalı bir yöntem olmamakla beraber FMF hastalarının tek çaresidir.

Kramplar halinde gelen şiddetli karın ağrıları, düşmeyen yüksek ateşler bu hastalığın en büyük sorunlarındandır. Ailesel Akdeniz ateşi olan bireyler bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeli ve normal bireylerden daha dikkatli, sağlıklı, özenli bir hayat sürdürmek zorundadırlar.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.