akıntı gelmesinin nedenleri nelerdir

Akıntı Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda vajinal akıntı şeffaf, beyaz ve kokusuz olduğu sürece jinekologlar tarafından normal karşılanmaktadır. Ancak sarı, yeşil ve kötü kokulu tüm akıntılar hastalık habercisi olabilir.

Vajinal Akıntı Sebepleri Nelerdir

Genellikle adet dönemi öncesi ve sonrasında akıntı miktarı yoğunlaşmaktadır. Bu dönemde görülen beyaz renkte akıntı vajinayı temizlemeye ve bakterilerden uzak tutmaya yarar. Ancak bu akıntı kimi zamanda bakteri ve mantar enfeksiyonlarından dolayı görülebilmektedir. Kadınlarda vajina içerisinde parçalanan dokular da beyaz ve şeffaf renkte akıntı sayesinde dışarı atımını sağlar. Özellikle yumurtlama dönemlerinde beyaz ve sarı renkte lastik gibi uzayan akıntı şekline rastlanır. Östrojen seviyesinin yükselmesi ile de bu akıntılar görülebilir. Vajinal akıntı sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Yumurtlama döneminde olma,
Doğum kontrol haplarının yan etkisi,
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
Pelvik enfeksiyonu,
Şeker hastalığı,
Hormonal problemler
Yumurtalık kanseri,
Serviks enfeksiyonu,
Stres,
Vajinal enfeksiyonlar,

En sık rastlanan akıntı sebepleri olarak bilinir.

Akıntıdan Kurtulma Yolları

Kadınlarda en fazla nemli kalan bölge vajina olarak bilinir. Bu nedenle en hassas ve temizlik açısından dikkat edilmesi gereken bölgedir. Temas eden herhangi bir bakteri ve mikrop büyük hasarlar oluşturabilir. Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında yanma, kaşınma sık görülür. Tedavi edilmediğinde çok ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle tüm kadınlar her yıl mutlaka Smear testi yaptırması gerekmektedir. Bu test sayesinde şüphe duyulan akıntı kontrol edilir ve olası bir kanser riskine karşı erken tanı ile tedavisi kolaylıkla yapılabilir.

Pamuklu iç çamaşırları tercih etmek, korunmasız cinsel ilişkiye girmemek, genital bölge temizliğine özen göstermek ve kuru tutmaya çalışarak da fizyolojik vajinal akıntıların oluşması engellenebilir. Normal olmayan seviyede akıntı, (sarı gri, yeşil renkte) eğer kötü kokuyorsa ve kaşıntı yanma belirtileri de mevcut ise zaman kaybetmeden Jinekoloğa başvurulması gerekmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.