altı ezmeli tike kebabı tarifi

Altı Ezmeli Tike Kebabı Tarifi

Gaziantep; acılı, bol etli, salçalı ve sarımsaklı yemekleriyle çok meşhur diyebiliriz. İşte Gaziantep’in bu tanımlara uyan, en meşhur yemeklerinden biri olan Altı Mezeli Tike Kebabı tarifi ,

Etin terbiyesi için gereken malzemeler

500 gr kuzu eti
50 – 100 gram kuyruk yağı (kuyruk yağını ne kadar sevdiğinize bağlı)
Üç diş sarımsak
İki yemek kaşığı zeytinyağı veya sıvıyağ
Bir yemek kaşığı biber salçası
Tuz
Karabiber
Yenibahar

Sosu için malzemeler 

4 adet orta boy domates
3-4 adet acı sivri biber

​​​​​​üzeri için malzemeler

​​​​​Maydanoz ve közlenmiş kırmızıbiber

altı ezmeli tike kebabı tarifi-1

Tike Kebabının Yapılışı

İlk olarak et terbiye edilir. Bu işlem bir gün öncesinden yapılmalıdır. Et ve kuyruk yağı, kuşbaşı şeklinde doğranır. Sarımsakların kabukları soyulduktan sonra iyice dövülür. Bir kapta dövdüğümüz sarımsakların içine biber salçası, yağ, doğranan etler, tuz, pul biber ve yenibahar eklenerek, iyice karıştırılır. Daha sonra buzdolabına konulur ve bir gün dinlendirilir.

Ezmeyi hazırlamak için ise, domatesler ikiye kesilir ve şişe dizilerek mangalda pişirilir. Biberler ince bir şekilde kıyılır. Mangalda pişen domateslerin kabukları soyularak ezildikten sonra servis tabağına konulur. İnce bir şekilde doğranan biberler üzerine serpilir. Kebap kısmına geçildiğinde, Bir gün dolapta bekletilen etler şişlere kuyruk yağı ve et sırası olacak şekilde dizilir, mangalda pişirilir.

Etler ızgarada çevrile çevrile iyice piştikten sonra şişten çıkartılır ve hazırlanan domates ile biberli karışımın üzerine konur. Bu arada domates ezmesinin sıcak kalması için ise az bir ısıyla sürekli ısıtılır. Etin üzerine ince ince kıyılan maydanoz serpildikten sonra közlenmiş biberler de kenarına konularak servis yapılır.

Not: Altı mezeli tike kebabının en önemli özelliği soslanan etlerin bir gün boyunca dolapta beklemesidir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.