armut tatlısı nasıl yapılır

Armut Tatlısı Nasıl Yapılır?

Her ne kadar tatlı çeşidi çok olsa da her birinin kendine özgü kıvamı ve lezzeti var. Hamur işiyle yapılan tatlıların yanı sıra birde meyvelerle yapılan tatlılar mevcut. Bu güzelim meyvelerden biri olan armut nasıl güzel bir lezzete dönüşüyor öğrenme zamanı geldi. Biraz karışık gibi görünse de aslında çok basit ve en fazla bir saat sürüyor.

Malzemeler

Büyük boy 4 tane armut
1 küçük çay bardağı toz şeker
1 veya 2 tane çubuk tarçın
3 tane karanfil

​​​​​​Hazırlanışı

İlk önce armutlar iyice yıkanmalı. Kurulduktan sonra sap kısımlarına zarar vermeyecek şekilde özenle soyulmalı. Alt kısımları düzleştirildikten sonra çekirdekleri etrafına zarar vermeden alınmalı. Büyük bir tencereye toz şeker ve suyu katıp eriyinceye kadar karıştırmak gerekiyor. Vanilyanın ortasına bir çentik atıp beraberinde tarçını da tencereye ilave etmeli. Armutları tencereye dik bir şekilde oturttuktan sonra istenilen armudun üzerine bir adet karanfil koyulabilir. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra kısık ateşte yarım saat beklemeli. Karameli yapmak için, derin bir kabın içerisine taze sıkılmış limon suyu, su ve toz şekeri ekleyip sos kabını arada sallayarak ( karıştırmadan ) şekerin karamelize olmasını sağlamak gerekiyor.

Şeker biraz renk aldıktan sonra soğuk tereyağı katarak tahta kaşık yardımıyla karıştırmalı ve rengi koyulaştığı anda krema katıp hızlıca 2 dakika daha karıştırdıktan sonra ocaktan almalı. Henüz sıcak halde olan bu karışımı cam kavanoza döküp biraz bekledikten sonra, pişen armutları servis tabaklarına alıp üzerlerine bu karışımı ilave etmeli.

Ufak Tavsiyeler

Bu tatlının yapım aşamasında toz şeker ve su kullanmak yerine üzüm pekmezi kullanılarak ta armutlar pişirilebilir. İyice tatlı​​ kıvamına girmiş olan meyveleri, üzerine file badem, iri ceviz, tarçın veya hindistan cevizi gibi ekstra tatlar ekleyebilir ve hatta yanında soğuk bir dondurma ile servis edebilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.