arpacık nedir arpacık tedavisi nasıl olur

Arpacık Nedir? Arpacık Tedavisi Nasıl Olur?

Kirpik köklerinin iltihaplanması sonucu göz kapağı şişkinliği, göz ağrısı, göz kaşıntısı ve kızarıklığı ile seyreden enfeksiyondur. İrinle dolu bu şişlik, sivilceye oldukça benzer ve dışardan bakıldığında gözle görülebilir. Göz kapağında doluluk hissi, göz ağrısı, kaşıntı yapar. Göz kırpmasında zorlanma, ışık hassasiyeti ve göz çevresinde sarı iltihap görülebilir.

Neden olur?

Genel bakımdan göz enfeksiyonudur. Stafilokok adlı bakteriler sebep olur. Kirpik diplerinin fazla yağ ve bakteri gibi şeyler yüzünden tıkanması sonucu arpacık oluşabilir. Genelde basit evde yapılacak uygulamalar ile hızlı bir biçimde arpacık tedavisi yapılabilir. Fakat önemsenmediği ve tedavi edilmediği zaman kiste dönüşebilir. Pis ve mikrop dolu ortamlarda bulunmak, hijyen eksikliği, düzensiz beslenme ve vücudun direncini kaybetmesi de sebepler arasında yer alır. Sık sık arpacık ile uğraşan insanların vücut direncinde ciddi anlamda sorun var demek olabilir.

Tedavi

İlk yapmanız gereken doktora gitmek olmalıdır. Bu esnada göze dokunmak, kaşımak gibi hareketlerden kaçınmalısınız. Doktorun verdiği ilaçlar ve önerdiği tavsiyeler en güvenli yol olarak görülmelidir. Kendiliğinden geçmesini beklemek yanlış olacaktır. İyileştiğini zannettiğiniz arpacık tekrardan kendini gösterebilir. Uzun süreli geçmeyen arpacık için cerrahi müdahale uygulanır. Cerrahi müdahalede arpacığın içinde ki iltihap boşaltılır. Fakat cerrahi müdahale olduktan sonra tekrar arpacık çıkma olasılığı vardır. Bu yüzden vücut direncini sürekli yüksek tutmak gerekir.

Evde yapılacak tedaviler

-Ilık çaya batırılmış pamukla göze pansuman yapmak.
-Ezilmiş sarımsağı beze sarıp arpacığın üstüne koymak.
-Sebze, meyve ve sarımsak tüketmek.
-Rendelenmiş patatesi bezin içine koyup arpacığın üstüne koymak.
-Hintyağı kullanmak.
-Yeşil poşet çayı ılık bir şekildeyken göz üzerine bırakmak.
-Kişniş tohumunu kaynatıp soğuduktan sonra arpacık olan gözü bu su ile yıkamak.

Korunma yolları

-Kadınların makyaj temizliğine bir hayli önem vermesi gerekmektedir.
-Yüz temizliği sık bir şekilde yapılmalıdır.
-Kirli havlu ile yüz kurulaması yapılmamalıdır.
-Göz kaşıma ya da göze dokunma oldukça azaltılmalıdır.
-Yüz için kullanılacak kimyasallardan kaçınmak mecbur kullanma durumlarında cilt yapınıza göre seçmek yararlı olacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.