ayak mantarı neden oluşur

Ayak Mantarı Neden Oluşur?

Çok çabuk bir şekilde bir bireyden diğerine bulaşabilen, rahatsızlık veren ve sık sık rastlanan hastalıklardan biri de ayak mantarıdır. Ayak mantarları birkaç türe sahip olsa da belirtileri neredeyse aynı olan mantar nedeni oluşan bir hastalıktır. Özellikle erkekler arasında yaygındır. Daha çok ergenlik ve erişkinlik çağında ortaya çıkan ayak mantarı tedavi ile kısa sürede iyileşir. Ancak gerekli önlemler alınmazsa, tekrarlayabilen bir hastalıktır.

Ayak mantarının oluşma sebepleri farklı olabilir. Ayakların çok terlemesi, sürekli sıkı ayakkabılar kullanmak, ayakları düzenli yıkamamak, ortak kullanım alanlarında bulunmak (örneğin, halka açık havuz, banyo), ortak pedikür aletleri kullanmak, yaş zemine basmak, aile bireylerinden birinde ayak mantarı varsa, onun terliyi, çorabı, havlusunu kullanmak ayak mantarına yakalanma ile sonuçlana bilir.

Ayak Mantarı Belirtileri

Eğer ayakta kaşıntı, pişik, kötü koku varsa bu mantar bulaşmasının göstergesi olabilir. İlk aşamalarda parmak aralarında kepek oluşması ve kaşıntı yapması ile kendini belirtir. Bu durumda cildiye doktoruna başvurulması tavsiye edilir. Hastalığa zamanında tanı konulup tedaviye başlanılması ileri evrelerdeki mantarın karşı konulmaz kaşıntılardan, kanlı yaralardan ve iltihaplanmalardan koruya bilir. Bunun için tedaviye erken aşamalarda başlamakta fayda vardır.

Ayak Mantarından Korunmak İçin Gerekenler

Mantar hastalığının bulaşıcı özelliği kısa zamanda çok kişiye buluşmasına yol açar. Bunu önlemek için hijyen kurallarına uymak sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.
Ayakları her gün yıkamak, pamuk çoraplar kullanmaya özen göstermek, ayağınızı çok sıkan ayakkabılarda uzun süre kalmamak, başkasının havlu, terlik, ayakkabı, çorabını kullanmamak gerekir. Ayrıca ortak kullanım yerlerinde- güzellik salonlarında, kuaförlerde, havuzlarda, hamamlarda, spor salonlarında dikkatli olmak lazım. Kesinlikle ortak pedikür aletlerini kullanmayınız. Ayak mantarının yanı sıra daha ciddi hastalıkların da bulaşma riskini artırmış olursunuz.

Hijyen kurallarına uymak temiz kalmayı ve hastalıklardan uzak durmayı sağlar.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.