ayna dekorasyon fikirleri

Ayna Dekorasyon Fikirleri

Aynalar dekorasyon için önemli parçalardır. Şık bir görüntü elde etmek için, kullanımda dikkat edilecek noktalar vardır.

Mekanlarda Ayna Kullanımının Avantajları

Aynalar, yansıtma özelliklerinden dolayı, ortamı genişletmek amacıyla kullanılır. Küçük bir odanın bir duvarına ayna asmak, odanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Dar koridorlar için de kapının karşısınsaki duvara ayna koymak aynı işlevi gösterecektir. Koridorda kullanıldığında, istenen etkiyi yaratabilmek için, aynanın kapıdan girildiğinde tam karşıda görülmesi gerekir.

ayna dekorasyon fikirleri-1

Aynalar, ayrıca, aydınlık bir görüntü sağlar. Odanın daha aydınlık olması için, ışık tam aynanın üzerine düşecek şekilde, ayna konumlandırılmalıdır. Bu sayede ayna, ışığı dengeli bir şekilde odaya yayar. Geniş pencereleri olan odalarda aynanın pencerelerin önüne konması, odanın daha ışıltılı görünmesini sağlayacaktır.

Ayna ve Mekan Uyumu

Uyumsuz bir görüntüyü önlemek için, seçilecek aynanın mekan ile aynı stilde olmasına dikkat edilmelidir. Keskin hatlara sahip bütün mekanlar için en uygun model, köşeli aynalardır. Mekanın büyüklüğü ile aynanın büyüklüğü orantılı olacak şekilde seçim yapılmalıdır. Oda tavanının olduğundan daha yüksek görünmesi arzu ediliyorsa, bunu sağlamanın en iyi yolu tavanda ayna kullanmaktır.

Mekana daha zengin gösterişli bir görünüm kazandırmak amacıyla, yemek odalarında yaygın şekilde ayna kullanılır. Özel ahşap aynalar, farklı desenler içeren modern aynalar veya varaklı ayna modelleri yemek odalarında kullanılabilir.

Değişik şekillerde, küçük sticker ayna modelleri son yıllarda ortaya çıkmış modern bir tasarımdır. Yatak odalarında, salonlarda ya da mutfaklarda kullanılabilirler. Desenli ve çerçeveli aynalar ise özellikle antrelerde tercih edilebilir. Retro, vintage, country ve klasik tarzlarda döşenmiş evlerde, ahşap aynaların kullanılması daha uyumlu bir seçenek olacaktır. Altın varaklı ya da gümüş varaklı aynalar, yemek odaları ya da yatak odalarında kullanılmaya uygundur.

Bahçelerde de düz ve büyük aynalar kullanılabilir. Ama bu durumda, aynanın yansıttığı ışığın bitkilere zarar vermesini önlemek için ayna gölgeli bir yere yerleştirilmelidir.

Ayna Çerçevesi Tasarımları

Çerçeve tasarımlarında da, değişik el işi fikirleri uygulanabilir. Banyolarda ayna çerçevesi deniz kabuklarıyla süslenebilir. Küçük ahşap veya seramik parçaları da kullanılabilir.

Kırılmış olan bir ayna ise atılmak yerine mozaik bir aynaya döüştürlebilir. Ayna parçalarının bir zemine bir yapıştırıcıyla yapıştırılması yeterlidir. Tercihe, göre kırıkların arasına seramik parçaları da eklenerek süslenebilir.

Evde gotik bir stil yaratmak için, antikacılardan eski ve lekeli aynalar satın alınabilir. Bu tarz birden fazla aynanın bir duvara asılması bu etkiyi yaratır. Aynaların birbiriyle uyumlu olup olmaması önemli değildir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.