bebek odası perde modelleri

Bebek Odası Perde Modelleri

Günümüzde aile hayatının en önemli parçaları, bir aileyi aile yapan yegâne etken çocuklardır. Ebeveyn olmak, bir bebek sahibi olduktan sonraki heyecan ve tecrübeler demektir. Anne ve baba için üzerine titrediği ve gözünden sakındığı bebeğinden esirgeyeceği hiçbir şey yoktur. Gelelim bebek sahibi olan bir çiftimiz sevimli ufaklık için bebek odası tasarımı ve dekorasyonu yaparken en önemli etken olan, daya ilk bakıldığında göze çarpan perdeler ve bu perdeleri seçerken dikkat etmeleri gereken aşamalar neler?

Kalite

Öncelikle kalite kavramı bir perde seçilirken dikkat etmemiz gereken ilk ve en önemli kıstas konumundadır. Perdemizin kalitesi bizim için diğer kalitelere nazaran biraz daha maliyetli olsa da daha sonraki süreçte; perdemizin kullanım ömründe, sağlık bakımından ve hatta yer yer konfor olarak bize yansıyacaktır. Kaliteli ürün bizim için daha kullanışlı olacağından ilerleyen dönemlerde başka harcamalar yapmamızı önlemiş olacaktır. Bunun yanında kaliteli perde yapı malzemesi açısından sürekli yaşadığımız ve en çok kullandığımız ortamda bulunduğu için solunum yolları ile ilgili sağlık problemi çıkarmamış olacaktır. Bizim durumumuzda bu bebek odası için düşünüldüğünde daha önemli bir sorun haline gelmiş ve dikkat edilmesi gereken bir konu olmuş oluyor.

Model

Bebek odasında kullanacağımız perde modeli seçimi de çok önemlidir. Model demek perdenin her şeyi demektir. Perdenin modelini birkaç farklı şekilde seçebiliriz. Bunlar tül perde, stor perde, zebra perde, ip perde ve fon perde olabilir. Bebek odası için seçeceğimiz modelin daha sonra bahsedeceğim kısımdaki renk ve motif seçiminde bebek için uygunluk durumu ayarlanabilecekken model kısmı ebeveynler için kullanım kolaylığına göre seçilmelidir.
Tül perde yeni nesil ütü istemeyen ve kolay yıkanma durumuna sahip ürünler olduğu halde stor ve zebra perdeler mekanizmalı perdeler olarak bilinip yıkaması zor fakat kullanımı oldukça pratik ürünlerdir.

Stor perdeler estetik olarak seçilebilir fakat ergonomik olarak zebra perdelerden bir tık geri kaması sebebi ile üzerinde düşünülebilir durumdadır. Bebek odası için ip perde kullanımı ilk aylarda sorun olmasa bile daha sonraki dönemlerde problem yaratacağından tavsiye edilmemekle birlikte güzel bir desen zebra perde tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Estetik

Bu kısımda perdemizi bebek odasının vazgeçilmez bir parçası yapan renk, desen ve motif seçimi yapılır. Perdeyi bulunduğu odaya konuma ve kullanılan yere göre farklı modellerde seçerken renk ve desenler kullanan kişi, kullanılan ortam, kullanan yaş grubu, mobilyalar ile uyum hatta duygu hallerini yansıtma gibi kriterler ile uyum içerisinde olmalıdır. Bebek odası için farklı kataloglar ve perde mağazalarında genellikle bebek ve çocuk bölümünde benzer seçenekler karşımıza çıkar. Bu seçenekler bebeğin cinsiyeti, mobilyaların rengi ve hayal gücünün alabileceği her motif, çizgi karakterler, çiçekler, böcekler, gökkuşakları ve bunun gibi alabildiğine çeşit içerisinden seçilebilir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.