bebek odasında mutlaka olması gerekenler

Bebek Odasında Mutlaka Olması Gerekenler

Çocuklar doğdukları andan itibaren sürekli gelişime açıktır ve sağlıklı şartlarda büyütülmelidir. Bebeğin sağlıkla gelişimini tamamlamasında ilk aşama bebek odası tasarımıdır. Ebeveynler bebek odasının tasarımında ihtiyaca yönelik eşya tercih etmelidir.

Beşik ve Dolap Seçimi

Bebek odasında ihtiyaç duyulan ilk şey beşiktir. Beşik seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk husus parmaklıkların aralıklarıdır. Bebek, zaman geçtikçe kendi kendine hareket edip dönebilmektedir. Kafalarının bu parmaklıklara sıkışmaması için beşik parmaklıklarının aralıkları dar olmalıdır. Ayrıca bebeğin rahat hareket edebilmesi için beşik belli büyüklükte tercih edilmelidir. Çok yumuşak malzemeden üretilmiş yataklar bebeğin boğulmasına sebep olabileceğinden bu yataklar tercih edilmemelidir. Diğer bir husus ise bebek dolabıdır. Kullanılacak dolap büyük ve ağır ise kesinlikle zemine ya da duvara sabitlenmelidir. Çünkü bebekler tek başına hareket etmeye başladığında bu dolaplara tutunarak kalkmak isteyebilir ve dolap bebek üstüne devrilebilmektedir.

Temizlik Ürünleri

Bebeklerin temizliğinde ihtiyaç duyulan ürünlerin başında bebek bezi, ıslak mendil, tırnak makası gibi ürünler gelmektedir. Bu ürünler kolaylıkla ulaşılabilir yerlerde konumlandırılmalıdır. Ayrıca bebeğin aniden hastalanma ihtimaline karşılık bebek odasında mutlaka ateş ölçer, pişik merhemi gibi ürünler de bebek odasında bulundurulmalıdır. Ayrıca bebekler çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda rahat etmemektedir. Bebek odası sıcaklığını takip edebilmek için odada mutlaka termometre de bulunmalıdır. Bunların yanı sıra odada bebek telsizi bulundurmak, evin başka bölümlerindeyken de bebeğin durumunu takip edebilmek için gereklidir.

Ayrıca renkli ışıklara sahip aydınlatmalar, renkli oyuncaklar bebeklerin dikkatini çekerek gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle beşiğin üstünde tavana asılan farklı renklere ve modellere sahip aydınlatmalar gece hem odaya aydınlık vermeye hem de çocukların dikkatini çekmeye yaramaktadır. Bebekler gelişimini tamamlarken bağışıklık sistemleri de zamanla güçlenir. Bu nedenle bebek odası her daim temiz ve tozdan uzak tutulmalıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.