bel kayması nedir bel kaymasının tedavisi

Bel Kayması Nedir? Bel Kaymasının Tedavisi

Hastalığın Nedenleri

Omurgadaki kemiklerin birbirlerinin üstüne doğru yer değiştirmesi olayıdır. Bel ağrısı yaşayan her yüz hastanın beşinde kayma olayının yaşandığı gözlemlenmektedir. Spondylolisthesis adı verilen bu hastalık nedeniyle insanlar özellikle yaşlılık yıllarında şiddetli ağrılar ve yürüyememe, yatağa bağımlı kalma gibi olumsuzluklarla karşılaşmaktadırlar.

Tespihteki tanelerin dizilişi gibi üst üste dizili olan omurga kemiklerinde kayma yaşandığında kemiklerin arasındaki omurilik sıkışarak şiddetli ağrılar meydana getirmektedir. Ayrıca bacakta uyuşukluk, karıncalanma, yürümekte zorlanma gibi insan hayatını ciddi manada etkileyen etkileri de olmaktadır.

Hastalığın nedenleri ise bazen doğuştan gelmekte bazense kişinin geçirdiği bir kaza buna neden olmaktadır. Ayrıca eklemde kırılma, eklemde iltihap oluşması ya da eklem romatizması gibi başka nedenler de bel kayması hastalığına neden olmaktadır. Yaşlılıkta kemiklerin güçsüzleşmesi de bu hastalığın bir diğer nedenidir.

Hastalığın Teşhisi

Hastalıkta kolay tedavi için erken teşhis büyük önem arz etmektedir. Hastalığın teşhis edilmesi için bel bölgesinin röntgen çekilmesi gerekmektedir. Röntgen sonuçlarına göre hastalık birinci dereceden dördüncü dereceye kadar derecelendirilir ve buna göre bir iyileştirme yöntemi uygulanmaya başlanır. Bazense nadir de olsa kayma filmde görünmeyebilir. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda ise bilgisayarlı tomografiye başvurulur.

Hastalığın Tedavisi

Toplumda bilinenin aksine bu hastalık için ameliyat tek seçenek değildir. Hastalığın iyileştirilmesi için öncelikle kişiye ağır kaldırma gibi belini zorlayıcı hareketlerden kaçınması uyarısı yapılmaktadır. Hastalığın ileri aşamada olmadığı durumlarda hastalığın ortadan kaldırılması için ağrı kesici kullanılması, fizik tedaviye başlanması gibi adımlar atılmaktadır. İlaçlarla ve hafif sporlarla kasların güçlenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca hastanın eğer kilolu ise kilo vermesi istenmektedir.

Bütün bu adımların hastalığa çare olmaması durumunda ise son çare olarak ameliyata başvurulmaktadır. Milimetrik hareketlerle yapılan ve yanlış yapılması sonucu sakatlığa kadar varan sonuçlar doğurabilecek ameliyat, günümüzde teknolojik imkânların gelişmesiyle birlikte artık daha güvenli hale gelmiştir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.