boğazda sürekli gıcık oluşması

Boğazda Sürekli Gıcık Oluşması

Sürekli olarak gıcık oluşmasının birçok sebebi olduğu gibi, kronik ve alerjik bir durumda olabilmektedir. Bu rahatsızlığın en büyük sebeplerinden birisi, sigara kullanılmasıdır. Bu rahatsızlığın diğer sebepleri ise, dış etkenlerdir. Boğazda gıcık oluşumu kaşıntıya sebep oluyor ve bu durum uzun süreli yaşanıyor ise, alerjik bir sebep olabilir. Kullanılan ilaçlardan, tüketilen gıdalardan ve tütün ürünleri kullanımından kaynaklı, kronikleşmiş bir durum da olabilir.

Kronik Ve Alerjik Gıcıklanmanın Belirtileri Nelerdir?

Boğazda oluşan gıcıklanma yaşam kalitesini düşürmektedir. Günlük hayatımıza olumsuz yönde etkileri vardır. Boğaz kaşıntısı, burun akıntısı, geniz akıntısı, arka arkaya hapşırma, gözlerde kaşıntı gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirir. Bu belirtiler saman nezlesi denilen kronik bir alerjik reaksiyondur. Şikayetlerin en çok arttığı dönemler, bahar mevsimidir. İlkbaharla birlikte ağaçlarda oluşan polenler, yoğun olarak boğazda gıcıklanmaya sebep olmaktadır. Tüm bunlar dışında farklı etkenler ile gıcıklanma oluyor ise, doktora başvurulmalıdır.

Boğaz Gıcıklanmasını Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Gıcık oluşumunu engellemenin birçok yolu bulunmaktadır. Öncelikle tütün ürünleri kullanılıyor ise, özellikle bahar aylarında en aza indirilmeli veya tamamen bırakılmalıdır. İlkbahar da polenler arttığı için dışarı çıkarken polenlere karşı maske kullanılmalıdır. Bazı kortizon ilaçları sprey şeklinde kısa süreli rahatlama sağlamaktadır. Doktorunuza başvurarak bu spreylerden talep edebilirsiniz. Dışarı çıkıp geldikten sonra hemen duş alarak kıyafetlerin değiştirilmesi rahatlık sağlayacaktır. Kıyafetimize ve saçımıza yapışan polenlerden kurtularak alerjinin hafifletilmesi sağlanabilir.

Soğuk içeceklerde alerjiyi tetikleyen diğer etkenlerden birisidir. Bu sebeple terledikten sonra özellikle soğuk gıdalar ve içecekler alınması alerjiyi tetikleyecektir. Yeşilliğin olduğu yerlerden ilkbahar aylarında olabildiğince uzak durulmalıdır. Evde ise polenlere karşı havayı filtre edebilecek bazı hava temizleme cihazları kullanılabilir. Bu Temizleme cihazları büyük ölçüde fayda sağlamakla birlikte rahatsızlığı zamanla geçmesine yardımcı olacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.