bronşektazi nedir nasıl tedavi edilir

Bronşektazi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğerlerdeki hava yollarının (bronş), genellikle önceden geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı olarak hasar görmesi sonucu genişlemesine bronşektazi denir. Bu genişleme kalıcı olarak gerçekleşir ve tedavi, semptomları gidermeye yöneliktir.

Sebepleri Nelerdir?

Hastaların çoğunda belli bir sebep bulunmamakla beraber; önceden geçirilmiş olan ağır enfeksiyon, sigara kullanımı, tümör, bronşlardaki yabancı cisimler, genetik bozukluklar tüberküloz ve bağışıklık sisteminin baskılanması şeklinde sıralanabilir.

Hastalar Nasıl Etkilenir?

Bronşektazi hastası olan kişi, daha çok günün sabah saatlerinde olacak şekilde balgam çıkartır. Bu bazen günün yirmi dört saatine yayılır. Daha ileri safhadaki hastalarda balgamda kan görülmesine sebep olan bronşektazi, ileri derecede nefes darlığı, solunum yetmezliği ve öksürük nöbetleri gibi problemleri de beraberinde getirir.

Hastalık Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığa tanı koymak için klasik muayene yöntemleri ve hastanın şikayetleri her zaman yeterli olmaz. Hastadan alınan balgam kültürü, röntgen ve bilgisayarlı tomografi hastalığın teşhisinde kullanılan başlıca yöntemlerdir. Tomografi çekilirken hastaya damar yolu açılıp, kontrast madde içeren bir çeşit serum verilir. Bu sayede organlardaki anomaliler tespit edilip, hastalığa kesin tanı koyulur. Bu işlemden bir kaç saat öncesine kadar hastanın bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalıkta tedavi için genellikle klinik semptomları (belirtileri) ortadan kaldırmaya yönelik yöntemler uygulanır. Uzman doktorların tavsiyesinde antibiyotik ve nefes darlığını giderici sprey ilaçlar, öksürük nöbetlerini yatıştırmaya, akciğerleri güçlendirmeye ve solunum kapasitesini arttırmaya yönelik uygulanan solunum terapileri tedavi için uygulanan yöntemlerdir. Bununla beraber hastaya, belirli pozisyonlarda kendi kendine uygulayabileceği, öksürerek balgam çıkarma yöntemleri öğretilir.

Hastalar uygulanan bu yöntemlerle tedaviye cevap veremiyorsa; akciğerlerde aşırı derecede tahribat gerçekleşmiş olup bu durum günlük hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa ve balgamla beraber ağızdan kan gelmeye başlamışsa, doktorlar en son çare olarak ameliyata başvurabilirler.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.