çay lekesi nasıl çıkarılır

Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

En çok tüketilen içeceklerden birisi de çaydır. Bununla birlikte elbiseye, koltuğa, tişörte veya halıya hatta duvara çay dökülmesi sorunu ile sıklıkla karşılaşılır. Bu makalemizde çay lekesi nasıl çıkarılır? Konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Çay Lekesini Çıkarmak İçin Tavsiyeler

Çay olan bir giysinizi gliserinli suda bekletin ve ardından yıkayın. Eğer leke halıda ise alkol ve sirkeyi sulandırın. Sulandırmış olduğunuz su ile silinme işlemini gerçekleştirin.

Bir diğer tavsiye ise; karbonata su katıp hamur haline getirmektir. Hamur haline getirmiş olduğunuz karışımı çay lekesi olan yere uygulayın. Ardından temiz bir beze sirke döküp, çay lekesi olan yerleri ovalayıp lekeyi çıkarın.

Çay Lekesini Çıkaran Yöntemler

Koltuğun üzerindeki çay lekesini çıkarma da bir bardak ılık olan suya, bir çay kaşığı renksiz bulaşık deterjanı karıştırın ve ardından uygulayın ya da yarım bardak suya bir çorba kaşığı amonyak ilave ederek; hazırlamış olduğunuz karışımı uygulayın veya iki ölçü suyun içine bir ölçü sirkeyi karıştırarak uygulayın.

Halıya dökülen çay lekesi için lekenin üzerine bulaşık makinesi parlatıcısı sıkın ve temiz bir bezle silin.

Çay lekesini zaman geçmeden müdahale etmek gerekir. Öyle ki çay, giysi ya da halı üzerinde kurumaya bırakıldığı takdirde leke yerleşecek ve çıkarması oldukça güç olacaktır. İşlem anında daima beyaz kağıt havlu ya da bez tercih edilmelidir. Öncelikle beyaz bir peçete yardımıyla lekenin ıslaklığını alabilirsiniz ancak peçetenin beyaz olması gerekmektedir. Aksi takdirde bezlerin üzerindeki renkler ya da desenler kumaşın üzerine akabilir ve lekeyi daha da kötüleştirebilir.

Çay lekesini temizler iken, lekenin daha az bulunduğu kenardan başlayarak, lekenin fazla bulunduğu merkeze doğru silmeniz gerekmektedir. Aksi halde çok lekeli yerden, lekesiz olan bölgelere doğru leke kayabilmekte ve çay lekesi daha büyük alanlara yayılabilmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.