ciddi kadın hastalıklarının 7 belirtisi

Ciddi Kadın Hastalıklarının 7 Belirtisi

Kadın hastalıkları bazen belirtiler verirken bazen ise bir anda belirti vermeksizin gelebiliyor. Rutin olarak yapılacak kontroller kadın sağlığı için büyük önem taşıyor. Erken evrede belirlenen kadın hastalıkları tedavisi tamamen yapılabiliyor. Bu hastalıklar yaşam kalitesini düşürmek ile birlikte hayati risk taşıyor.

Kadınların vücudunda bir şeylerin anormal gittiğini fark etmesinin belirtileri:

– Açıklaması olmayan kanama düzensizliği yani stres ve mevsim değişikliği gibi durumların dışında kalan sapmalar harici olması gereken zamandan daha kısa ya da olması gereken zamandan daha uzun süre sonra kanama olması
– Regl dönemi dışında kanama yani regl dönemleri arası regl olmamasına rağmen koyu şekilde ya da renkli şekilde kanamalar olması
– Cinsel yakınlaşma sonrası kanama, lekelenme gibi durumların olması
– Koyu ve kanlı akıntılar olması
– Regl dönemi ağrılarının her zamankinden daha fazla olması
– Kötü kokulu akıntılar olması
– Spiral kullanımında 3 gün sonra geçmeyen akıntılar görülmesi durumunda hekime gitmelidir.

Kadın Sağlığı Açısından Önemli Olan Noktalar

Sadece kadın hastalıkları belirtileri başladığında hekime gitmekte doğru bir hareket sayılmaz. Unutmamalıyız ki erken tedavi her zaman önemlidir. Rutine koyulup en az yılda bir kere hekime gidip kontrol yaptırmak bir kayıp değil aksine bir kazanç olacaktır. İyi koşullarda rutin muayene sıklığı 6 ay fakat yılda 1 kere bile muayeneden geçmek büyük önem taşır. Ailesinde kadın hastalıkları veya kanser öyküsü olan kişilerin altı ayda bir kere muayeneye gitmeleri gerekir. Çünkü aile öyküsü risk fazlalığı demektir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Muayenelerin düzensiz yapılması birçok soruna sebep olur. Örnek verecek olursak karın bölgesi kadınlarda genişleyebilen bölgedir. Olası bir tümör çok rahat yayılabilir veya büyüye bilir. Bu durum düzensiz muayeneler yüzünden 3. evre ve 4. evre gibi tedavi şansının düşük olduğu zamanlarda fark edilmesine sebep olur. Rutin olarak en azından yılda bir kere muayene olmak ve böyle bir durumla erken karşılaşmak tedavinin hızlı ve kesin olmasını sağlar.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.