ciltteki pigment lekeleri yok edilebilir mi

Ciltteki Pigment Lekeleri Yok Edilebilir Mi?

Genelde kahverengi görünümde olan pigment lekeleri tıbbi olarak bir sorun yaratmasa da birçok insan için büyük bir problem oluşturmaktadır.

Ciltte Kahverengi Pigment Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt renginde meydana gelen bu değişimler genelde yaşın ilerlemesi ile artar. Bu kahverengi lekelerin ortaya çıkma sebebi ciltte bulunan melanin adlı pigmentin zamanla cilt altında birikmesidir. Ancak bu lekelere sadece yaş değil güneş de neden olabilmektedir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak ve güneş kremi kullanmamak bu lekelerin meydana gelmesini kolaylaştıracaktır. Cilde zararı olmayan bu lekeler insanları görünüm olarak rahatsız eder. Bazen hamilelik de bu lekelerin oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda bazı rahatsızlıklar ve hormon bozuklukları da leke sebebi olabilir.

Ciltteki Kahverengi Pigment Lekeleri Nasıl Geçer?

-Lekeler oluşmadan önce alınacak tedbirlerden en etkilisi güneş koruyucu krem kullanmaktır. Yaz, kış kullanılacak ve sık sık yenilecek bir güneş kremi cildi pigment lekelerinden yüksek oranda korur.
-Ayrıca güneş kremi kullansanız da direkt güneş ışığından uzak durmak veya giysilerle kendinizi korumak lekelerden korunmak için etkili olacaktır.
-İçerisinde C vitamini, retinol gibi maddeler bulunan ve cilt rengini açıcı etkisi olduğunu iddia eden kremler çoğu zaman bu lekeler üzerinde etkilidir.
-Limon ve karbonat gibi cilt rengini açmakta etkili maddeleri lekeleriniz üzerinde uygulayabilirsiniz.
-Lekeleriniz inatçı ve çok yaygınsa sistemik bir rahatsızlıktan da kaynaklanmış olabileceği için doktora görünmeyi de aksatmamalısınız.
-Kimyasal yöntemlere başvurmak isterseniz lazer, kimyasal peeling ya da prp gibi etkili işlemleri hekim gözetimi altında yaptırabilirsiniz.
-Bazen yaşı ilerlemiş insanlarda oluşan ellerde görülen kahverengi lekelerden kurtulmak istiyorsanız güneş kremi uygulamasını ellerinize de uygulayabilir daha etkili yöntemler için cilt doktorunuza da başvurabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.