çıtır patates kızartması nasıl yapılır

Çıtır Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

Kahvaltıların vazgeçilmez besini patates kızartması ülkemizde çok sık tüketilmektedir. Ayrıca patatesin sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Patatesin pek çok farklı şekilde yemeği bulunuyor. Peki, patates kızartması nasıl yapılır? Aşağıdaki tarife bakarak sizde kahvaltı zamanlarında patates kızartması yapabilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler:

5 adet orta boy patates, 2 çay kaşığı tuz ve 3 su bardağı sıvı yağ. Bu malzemeleri hazırladıktan sonra patates kızartma işlemine geçebilirsiniz.

Hazırlanışı:

Öncelikle 5 adet orta boy patatesi kabuklarını bıçak yardımıyla soyun. Ardından soyduğunuz patatesleri ince uzun olacak şekilde doğrayıp büyük boy bir kap içerisine ilave edin. 2 çay kaşığı tuzu kabın içerisine döktükten sonra yavaşça elinizle karıştırın. Bir tencerenin içine 3 su bardağı sıvı yağı ekleyip ocağın altını açın. Yağ ısınmaya başladıktan sonra kabın içerisindeki tüm patatesleri yavaşça tencerenin içine dökün. Yaklaşık 15 dakika kontrol ederek ve karıştırarak pişirin. Patatesler çıtır çıtır kızardıktan sonra büyük boy bir tabak içerisine ilave edin. Tercihe göre üzerine pul biber veya karabiber dökebilirsiniz. İşte bu kadar kolay bir şekilde patates kızartma işlemi bitmiş oldu. Artık ailenizle birlikte kahvaltılarda patates kızartması yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

PATATESİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Patates yemenin sağlığa pek çok faydası oluyor. Özellikle patatesi haşlayıp yediğinizde içindeki vitaminler eksilmediği için vücudunuza daha fazla yararı oluyor. Ayrıca patates suyu içerseniz pek çok hastalıktan kurtulabilirsiniz. Mesela patates suyu sindirim sistemini hızlandırdığı için daha fazla kilo vermenizi sağlayacaktır. Çünkü patates suyu vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atarak cildinizin yıpranmasına ve yağlanmasına engel olacaktır. Ayrıca gut gibi tehlikeli hastalıklara patates suyu önemli ölçüde yardımcı oluyor. Bu nedenle patates yemeniz kesinlikle önerilir. Haftada en ez 5 öğün patates yemeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.