çocuğa özgüven kazandırmanın yolları

Çocuğa Özgüven Kazandırmanın Yolları

Sosyal aktivitelerimizde, okul ve iş yaşantımızda kısaca günlük yaşamımızda hayati bir öneme sahiptir. Özgüven problemi yaşayan birçok insan, toplum içerisinde genellikle çocukluğundan kalma çekingenlik, korku ve travmalarının yarattığı psikolojik bir çöküntü içine girerler. Sorumluluk almaktan, iş toplantılarına gitmekten, sosyal aktivitelere vakit ayırmaktan çekinirler. Dolayısıyla çocuklarımıza ilerleyen yaşlarda bu psikolojik çöküntülere yakalanmamaları için özgüven aşılamalıyız.

Problemleri Nasıl Aşacağız?

Çocuklarda karakter gelişimini tetikleyen en önemli faktör ailedir. Aile içinde yeteri kadar ilgi gösterilmeyen çocuk, arkadaş çevresinden de ilgi görmediğinde, sosyal yaşamdan uzaklaşmaya başlar. Aslında bu olay travmanın ilk adımıdır. Sosyallikten uzaklaşan çocuklar zamanla derslerinden ve etkinliklerden de uzaklaşır. İletişim problemleri yaşamaya başlarlar ve arkadaş edinmekte güçlük çekerler. Bunun yaşanmaması için anne ve babaların çocuklarına ilgi göstermeleri gerekir.

Çocuklarıyla vakit geçirmek, onları sevdikleri etkinliklere yollamak, yaptıkları şeyleri onaylamak ve övmek çocuğun psikolojisi için çok önemlidir. Aynı zamanda çocuklar, aile içinde yaşanan olumsuzluklardan mümkün olduğunda uzak tutulmalıdır. Anne ve babalar çocuklarına sorumluluk alabilecek kadar güçlü olduğunu hissettirmeli, onlara sorumluluk almayı ve bunu sevmeyi aşılamalıdırlar. Çünkü özgüven probleminin başlıca çözümü sorumluluk almaktır. Sorumlulukları onları sosyal hayata itecek, iletişim kurmakta geliştirecek ve yaşadıkları problemleri kendi kendilerine çözebilmelerine olanak sağlayacaktır. Bir ikincisi ise çocuklara ayrılan zaman içinde çocuğun ne kadar eğitildiğidir.

Peki, Bu Süreçte Çocuğumu Nasıl Eğitmeliyim?

Anne ve babaların çocuklarına bilgi ve kültür aşılamaları çocuğun sosyal yaşamında ve okul hayatında başarılı olmasının en önemli etkenlerinden biridir. Yaşıtlarından daha donanımlı olan bir çocuk aynı zamanda daha başarılı olacak, dolayısıyla özgüven kaygısı yaşamayacaktır. Bu süreçte çocuğun üstüne gidilmemeli, sevgi ve saygıyla yaklaşılmalı, yeri geldiğinde ona bir yetişkinmiş gibi davranılmalıdır. Bunlar çocuğun kendi hayatında daha sağlam adımlar atmasını sağlayacak temellerdir. Unutulmamalıdır ki yetişkinler çocukluklarının birer yansımasıdır. Başarı ve mutluluğu getirecek olan ise bu attıkları adımlardır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.