çocuk bakımında en sık yapılan hatalar

Çocuk Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

Her anne çocuğunu dünyaya getirdikten sonra, onu en iyi şekilde büyütüp bu konuda yapabileceğinin en iyisini yapmak ister. Ancak bu yolda yapılan her şey doğru olmayabilir ve çocuk faydadan çok zarar görebilir.

Çocuk bakımı ile ilgili en sık yapılan hatalar şu şekilde sıralanabilir:

Üzerini Çok Kalın Giydirmek

Çocukları üşümesinler diye çok sıkı giydirmek yanlıştır. Gereksiz yere kalın giydirip terlemesine neden olmak çocuğa daha çok zarar verir. Çocuğun üşüyüp üşümediğini ensesine ya da göğsüne dokunarak kontrol edip gerekirse bir kat daha giydirmek daha doğrudur.

Gereksiz Yere Ateş Düşürücü Vermek

Ateşli hastalıklarda çocuğa hemen ateş düşürücü vermek çocuğun hastalıkla mücadelesini gereksiz yere uzatabilir. Çocuğun vücut ısısının 38 derecenin üzerine çıkmasını bekleyip gerekirse ateş düşürücü vermek daha doğrudur.

Tok Karnına Yatırmak

Çocuğa gece yatmadan hemen önce süt ya da yiyecek bir şeyler vermek doğru değildir. Çocuğun yatağa yarı aç bir durumda girmesi hem olası sindirim sorunlarını azaltır hem de ertesi sabah daha verimli bir kahvaltı etmesine yardımcı olur.

Zorla Yemek Yedirmeye Çalışmak

Çocukların çeşitli nedenlere bağlı olarak iştahsız olması sık karşılaşılan bir durumdur. Yemek yemek istemeyen çocuğu zorla beslemeye çalışmak çok yanlıştır. Çocuk kendini daha iyi hissettiğinde ve bir şeyler yemek istediğinde bunu zaten ifade edecektir.

Dışarı Çıkartmaktan Kaçınmak

Çocukları kış mevsiminde hastalanmasın diye evden çıkartmamak yanlıştır. Temiz hava almak her zaman çocuğa iyi gelecektir. Mevsimine uygun bir şekilde giydirdikten sonra çocukların her gün biraz dışarıda vakit geçirmesinin bir sakıncası yoktur.

Düzenli Banyo Yaptırmamak

Çocuklara hastalanmasın diye düzenli banyo yaptırmamak doğru değildir. Gerekli önlemler alındığı sürece çocuğun banyo yapmasının hiç bir sakıncası yoktur.

Gereksiz Vitamin Takviyesi Vermek

Çocuklara doğru ve yeterli beslenmelerine rağmen gereksiz yere vitamin takviyesi vermek yarardan çok zarar getirir. Doktor tavsiyesi üzerine gerekli vitamin takviyelerini kullanmak daha doğrudur.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.