çocuklara kitap okumayı sevdirmenin yolları

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

Bir çocuğun gelişmesi önce anne karnından başlayarak doğumla beraber hayatının gelişmesinde olumlu ya da olumsuz birçok faktör olur. Bazı alışkanlıkları kazanması genetik olduğu kadar çevre etkeni de vardır. Çocukta kitap okuma alışkanlığı yok ya da sevmiyorsa bazı püf noktalar uygulandığında olumlu sonuçlar alınır.

İlgi Alanı

Çocukları kitap okumaya teşvik ederken hangi tip kitaplara ilgi duyduklarını gözlemlemek gerekir. Kitap okumak önce ilgi ve merak etme duygusuyla başlar. İlgi alanı belirlendikten sonra çocuğun istediği kitaplar seçilmelidir.

Model

Çocukların merak etme ve örnek alma gibi davranışları olduğundan öğretmen ya da anne çocuklarının kitap okuma alışkanlığı aşılamak istiyorsa önce kendisinden başlamalıdır.

Uygun Ortam

Çocuklar rahat edebildiği yerde istediklerini yapacaklarından kitap okumaları için onlara uygun sessiz, ışık ve sıcaklığı uygun, dikkat dağıtıcı faktörler olmamalıdır. Böylece ortamla uygun bir uyum sağlanır.

Kitap Seçme Hakkı

Her çocuğun ilgi alanı farklı olduğundan kitap seçme işi çocuklara bırakılmalıdır. Böylece hem kendi ilgi alanını bulacak hem de istediği kitapları seçtiğinden okumaya daha da istekli olacaktır.

Materyalleri Çoğaltma

Çocuk için okumayı sevdirmek adına kitap adı altında olabilecek her türlü dergi gazete gibi materyalleri çeşitlendirmeli ve okumalarına izin verilmelidir. Böylece hem görsel hafızaları hem de hayal güçleri gelişir.

Kütüphane Oluşturma

Her kitabın seviyesi aynı olmadığından çocuklar bazen okumakta zorlanabilir. Bazı kitaplarda uzun sıkıcı yazılar varken kimileri de görsellikle zenginleştirilmiştir. Birçok farklı türde olan kitapları bir araya toplamak hem çocuğun istediği kitabı seçme hakkı, hem de çocuğun kitapları okudukça seviyeleri hakkında bilgi sahibi olunur.

Kitaplarla Vakit Geçirme

Alışkanlığın kazanabilmesi için sürekli tekrarlamak gerekir. Çocuğun okuduğu kitaplar hakkında sorular sormak, kitap alışverişleri yapmak, yeni çıkan kitapları çocuklara tanıtarak sevmelerini sağlamak, yüksek sesle okuma alışkanlığı kazandırmak gibi faktörler çocukların kitap okuma sevgisini sağlar.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.