çocuklarda omurga eğriliği ve tedavisi

Çocuklarda Omurga Eğriliği Ve Tedavisi

Şartlarının beraberinde getirdiği çeşitli problemler ve bunların sonucunda edinilen bir takım alışkanlıklar sonucunda, pek çok insan çeşitli hastalıklara yakalanmaktadır; hatta bu hastalıkların çoğu kronik (uzun vadede) etki gösterdiğinden, ne yazık ki geç fark edilmektedir. Düzenli egzersiz yapmamak, yetişkinlerin mesleği, çocukların eğlence amaçlı uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmesi gibi nedenlerle ortaya çıkan skolyoz hastalığı, bu duruma örnek teşkil eder.

Uzmanların verdiği istatistiklere göre özellikle okul çağındaki çocuklarda daha fazla rastlanan ve halk arasında omurga eğriliği olarak da adlandırılan skolyoz, kasların iskelet sistemini taşımadaki yetersizliğinden kaynaklanmaktadır ve kronik özelliktedir.

Hastalık Nasıl Meydana Gelir?

Çocuğun uzun süre masa başında vakit geçirmesi (ödev, bilgisayarda oyun vb.) ve aşırı doldurulan sırt çantaları neticesinde eğilerek yürümek zorunda kalması gibi yanlış alışkanlıklar en büyük etkendir. Zaten kas gelişimindeki olumsuzluklardan kaynaklanan çocuklarda omurga eğriliği, üzerine bu gibi sebepler de eklenince daha da hızlı ilerlemektedir.

Nasıl Fark Edilir?

Kesin olarak röntgen ve tomografi gibi cihazlarla teşhis konulan hastalık, ebeveynlerin, çocukları üzerinde rutin olarak yapacakları gözlemler sayesinde öngörülebilir olmaktadır. Belirtiler arasında omuzların birbirine olan orantısızlığı, öne doğru fazla eğildiğinde göğüste oluşan aşırı baskı, kalçalardan birinin diğerine göre aşağıda veya yukarıda olması ve sırt bölgesindeki anormallikler ön plandadır.

Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Çocuğun her zaman dik durmasını tembihlemenin yanında, bilgisayar başında geçirdikleri zamana sınır koymak ve spor yapmaya teşvik etmek gerekmektedir. Eğer ödevlerini yapmak için çalışma masası kullanıyorsa, ergonomiye uygun masa ve sandalye seçilmelidir. Okula giderken kullandığı sırt çantasının ve giydiği ayakkabıların ortopedik olmasına özen göstermek gerekir.

Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Hastada gereken tetkikler yapıldıktan sonra skolyozun ne seviyede olduğunun tespit edilmesi, omurga eğriliğinin tedavisi açısından önem arz eder. Omurga da 60 dereceye kadar olan eğriliklerde (çocuklar için) korse tedavisine başvurulur. Daha ileri seviyedeki skolyoz için cerrahi işlemler öngörülmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.