cosagac akımı nedir

Cosagac Akımı Nedir?

Soğuk kuzey ülkelerinin sıcak ev yaşamlarını yansıtan dekorasyon akımlarından Danimarkalıların Hygge Akımının tüm dünyayı kasıp kavurmasının ardından İskoçya Turizm Ofisi bu pastadan pay almak adına Cosagac Akımını dekorasyon literatüre sundu. Bu akımda İskoçların asırlardır süren ve kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen ekose desenler ve tartan kumaşlar öne çıkarıldı.

Cosagac akımı soğuk iskoç günlerinde hem duygusal hem de fiziki anlamda sıcaklık yayan bir şöminenin yanında, ekose desenli yün bir battaniyenin altında, bolca mum ve yerden aydınlatma yapan aydınlatmaların ışığında, geyik desenli büyük bir kupada içilen sıcak çikolata olarak adlandırmak bu akımın en iyi özeti olacaktır.

Ekose

Akla gelebilecek her yerde ekose kullanılabilir. Battaniyeler de, koltuk şalların da, koltuk döşemelerinde, minderlerde ve hatta duvar kâğıtlarında kullanılabilir. Bu akımda ki en sıcak etkiyi yaratan ekoselerdir.

Ham Ahşaplar

İskoçya’nın yeşilliği ve ahşap evleri göz önüne alındığında ham ahşaplarda bu akımın vazgeçilmezlerindendir. Gül, kayın, meşe gibi ahşapların özellikle koyu renk tonları sık sık kullanmak da mümkündür. Dağ evi esintileri de dekorasyona eklenmek istenirse padalyalar da kullanılabilir.

Sıcak Dokuma Kumaşlar: Kaşmir ve yün kumaşlar hem duyusal anlamda hem de gerçek anlam da insanları sıcak tuttuğu için bu akımın kilit taşlarındandır. Kaşmir battaniyeler ya da yün yastık kılıfları bolca kullanılır. Bunların yanında postlar da gerek halı olarak gerekse koltuk aksesuarları olarak kullanılabilir.

Aydınlatma

Cosagac akımın da tepeden ve bol ışık yerine yerden ve daha soft aydınlatmalar kullanılmaktadır. Bunlar için mumlar, abajurlar ve ya aplikler kullanılabilir.

Renkler

Koyu renklerin yanında pastel ve uçuk renkleri de görmek mümkün bu akımda. Özellikle Cosagac Akımın da mavi, beyaz ve bej tonları sıkça kullanılmakta.

Cosagac Akımına eşlik eden geyik figürleri de göz ardı edilemez elbette. Bunun yanında Cosagac Akımını tamamlamak için yaşanmışlık hissi de dekorasyonun mutlak tamamlayıcısıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.