d vitamini eksikliği sağlığı tehdit ediyor

D Vitamini Eksikliği Sağlığı Tehdit Ediyor

Kemik ağrıları, sızlamalar yataktan kalkmak için zorlanma gibi belirtiler gösteren d vitamini eksikliği yaşam tarzını olumsuz yönde etkiler. Bu belirtiler ile sık sık karşılaşan kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurarak detaylı inceleme yaptırması gerekir.

D Vitamini Eksikliği Nedir?

Sağlıklı kalmak için gerekli olan D vitamininin vücutta azalması ya da olmamasıdır. Vücudunuzun ayakta kalması için kanda bulunan bazı vitaminlerin tam olması gerekir. D vitamini eksikliği kasların doğru çalışmamasına, kemiklerin incelmesine ve kırılgan bir hale gelmesine sebep olur. Daha çok kilolu ve 65 yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkar.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Vücutta eksik olan d vitamini kişinin yorgun ve bitkin olmasına sebep olur. Eklem ve vücut ağrıları kişiyi günlük yapması gereken işleri bile yapamayacak derecede etkiler. Yapması gereken her iş gözünde büyür ve zamanla hiç yapmaz. Kas ağrıları, kemik ağrıları, baş boyun sırtta ağrılar en sık görülen belirtiler arasındadır. Kişi hayattan soğur bu dönemde ve psikolojik sorunlar yaşayabilir.

d vitamini eksikliği sağlığı tehdit ediyor-1

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D Vitamini en çok güneş ışınlarında bulunur. Güneş altında günde yarım saat durmak d vitamini eksikliğine iyi gelecektir. Genelde esmer tenliler d vitamini eksikliği yaşarlar. D vitamini için enjeksiyon ve ilaç tedavisi vardır. Sağlık kurumlarından alınacak reçetelere öncelikle uymak gerekir. Enjeksiyon d vitamininin iğne yöntemi ile damardan vücuda enjekte edilmesidir ve en hızlı etki eden yöntemdir. D vitamini en alt seviyede olan hastalara verilen tedavi şeklidir.

Orta seviyede vitamin eksikliği yaşayan hastaya verilecek olan d vitamini takviyesi yağ benzeri bir ilaç olacak ve doktorunuz bunu ekmeğin üzerine döküp tek seferde yemenizi söyleyecektir. D vitamini eksikliği için et ve et ürünleri tüketmek yararlı olacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.