dandy stili nedir

Dandy Stili Nedir?

Popüler olan birçok farklı isimler altında dekorasyon stili ortaya çıktı. Hayalini kurduğunuz evin dekorasyonuna başlamadan önce bilgi sahibi olmanız gereken en önemli şey dekorasyon stilinizdir. Karakterinizi ve yaşam tarzınızı yansıtacağını düşündüğünüz dekorasyon stilleri muhakkak vardır. Son dönemlerde adı pek bilinmese de eski ve asil görünümlü evlerden ilham alınıp dekorasyonda kullanılan dandy stilidir. Peki, dandy stili nedir?

Genel Bakış

17.yüzyıl’da İngiltere’de ortaya çıkan soylu, varlıklı kesimlerin ve entelektüel yaşam stilini içine alan zenginlik, uyum, asalet ve şıklık gibi kelimelerle harmanlanan dekorasyon stiline, dandy stili denmektedir. Son derece bakımlı, şık ve titiz görünümü gerektiren, kendine has havasıyla oldukça ilgi çekici bir dekorasyon stilidir.

Tamamen kişisel zevklere bağlı dandy dekorasyonlarda kaliteli kumaşlarla kaplı bazen sade şık, bazen gösterişli mobilyalar kullanılır. Bazen fazla gösterişli olunması stilden uzak karışıklıklar oluşturur. Bu yüzden gösterişi yansıtırken mobilya ve aksesuarların abartı olmamasına ve bir uyum içinde olmasına özen gösterilmelidir.

Kullanılan Objeler Ve Desenler

Bu stilde, kumaş olarak kadife, saten ve keten vazgeçilmezler arasında yer alırken minik çiçekler ve çizgili desenler deri geçişleriyle kullanılır. Koltuklar ve perdeler küçük ve zarif çiçek işlemeleri ile renklendirilir. Gösterişin yanı sıra zarif bir görünüm elde etmek için vazolarda canlı çiçek kullanımı zerafeti katlayacaktır.

Entelektüel kişiliğin vazgeçilmez unsuru geniş kütüphaneler ve abartılı avizeler dekorasyonu tamamlayan önemli parçalar arasında yer alır. Dandy hayat stilinde, ince ruhlara dokunacak olan kütüphane olmazsa olmazlardandır. Genellikle renk olarak koyu tonlar tercih edilir fakat modern dekorasyonlarda açık renklere rastlamakta mümkündür.

Uyarlanan dandy stilinde bolca mermer, ışıltılı avizeler, desenli duvar kağıtları ve iddialı metallerde bulunuyor. Aynı zamanda eski dönemlere ait sanatçıların barok eserleri gösterişli tablolarla sergilenir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.