dekorasyonda masa seçimi

Dekorasyonda Masa Seçimi

Masalar, dekorasyon süreçlerinin en önemli aşamalarından biridir. Diğer mobilyalardan farkı ise çok işlevli oluşu, birden fazla mekânda birden fazla şekilde kullanılabiliyor oluşudur.

Masa seçimi yapılırken ilk olarak ne için ve kim için sorularına cevap verilmelidir. Ardından masanın kullanılacağı mekânın işlevi ve ölçüsü göz önünde bulundurulmalıdır. Masanın kullanılabileceği işlevler şunlardır:

1-Mutfak masası
2-Çalışma masası

Mutfak masası seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Mutfak masası seçerken, mutfağın şekli ve boyutu çok önemlidir. Kısaca özetlemek gerekirse, dikdörtgen mutfaklarda dikdörtgen, kare mutfaklarda kare masa kullanmak en uygun çözümdür. Karanlık mutfaklarda cam masa kullanmak, ışık verimliliği açısından en iyi alternatiftir. Cam haricinde açılıp kapanabilen masalar da küçük mutfaklar için ideal bir çözümdür.
Eğer geniş bir konutta, geniş bir yemek odası için seçim yapılıyorsa kuşkusuz ahşap masa seçimi en uygun seçim olacaktır. Sebebi ahşabın mekâna sıcaklık katması ve dayanıklı oluşudur.

Çalışma masası seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Masanın nerede konumlandırılacak olduğu en önemli sorudur. Eğer bir çocuk odasında ise farklı bir yaklaşımda bulunulmalı, eğer iş sahibi bir kişinin konutundaki çalışma odasında ise farklı bir yaklaşımda bulunulmalıdır. Hatta ofislerde ve iş yerlerinde kullanılacak olan masa seçimlerinde çok başka bir yol izlenmelidir. Çocuk odasında, ders çalışma amaçlı bir masa gerekeceğinden çok işlevli ve çocuk ergonomisine uygun bir masa seçimi yapılmalıdır. Açık renklerde ve ahşap malzeme seçimi çalışma isteğinde artış ve huzurlu bir ortam sağlayacaktır. Aynı durum ofis ve iş yerleri için de geçerlidir.

İş sahibi bir kişinin konutu için seçim yapılacaksa ilk olarak ne tür bir iş yaptığı sorgulanmalıdır. Odanın boyutlarına uygun, depolama alanın sahip, ahşap bir masa uygun bir seçim olacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.