doğumsal kalça çıkıklığı ve tedavisi

Doğumsal Kalça Çıkıklığı Ve Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen kalça çıkıklığına, kızlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre doğan her bin bebekten ikisinde görülen doğumsal kalça çıkıklığı, leğen kemiği ve uyluk kemiğinin gelişimi sırasında ortaya çıkan morfolojik bozukluktan dolayı, eklem yerlerindeki uyuşmazlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erken Teşhis Çok Önemli!

Bebek doğduğu andan itibaren yürümeye başlayana kadar ki geçen süreçte, hastalığın farkına varmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu sebeple kalça çıkıklığı tedavisi için erken teşhis önem arz eder. Genellikle doğumdan sonraki 2 aylık süre içerisinde ortopedik muayene ve ultrasonla kontrol, 6 aydan büyük bebeklerde ise gerekli görüldüğü takdirde röntgenle teşhis koymak mümkündür. Burada ebeveynlere, bebeklerinin rutin kontrollerini hiç aksatmadan zamanında yaptırmaları açısından önemli bir rol düşmektedir; bebeği kundaklamak ve bacaklarından tutup baş aşağı sallamak gibi adetlerden kaçınmak gerektiğinin de altını çizmekte fayda var.

Kalça Çıkıklığını Önlemek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeklerin kalça ve bacaklarını sıkan zıbın, tulum, kundak ve pantolon gibi dar kıyafetler giydirmekten kaçınmak gerekir. Kucakta taşırken iki bacağını birleştirmek yerine, bir kolumuzu bacakları arasından geçirip, belimizin hizasında kalçamızdan destek alarak, bacakları yana açık şekilde taşınmalıdır. İnce bez kullanmak yerine, bacakları birbirinden ayrı tutmaya yarayan kalın bezler tercih edilmelidir ve altını temizlerken bacaklardan tutup kaldırmak yerine, iki yana açarak temizlemek kalça çıkıklığını önlemek açısından oldukça önemli.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça çıkıklığının tedavisinde, genellikle hastaların yaşı göz önünde bulundurulmaktadır. 0-6 aylık dönemlerde tespit edilen vakalarda, bebeğin bacaklarını ve dizlerini belirli açılarda sabit tutmaya yarayan, bandajlar ve yastıklar kullanılıyor. Eğer bu süre zarfından sonra teşhis konulmuşsa, anestezi altındaki hastanın kalçası yerine oturtulup alçı uygulanır. 18 aylık dönemden sonrasında ise ameliyat uygun görülmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.