düğün çorbası nasıl yapılır

Düğün Çorbası Nasıl Yapılır?

Çoğu yerde, düğün yemeklerinde bulunan düğün çorbası hemen hemen herkesin severek ve iştahla tükettiği bir çorba türüdür. Özellikle çocukların severek içtiği bu çorba içerisindeki etin sağladığı fosfat, potasyum, demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin olmasıyla birlikte başta kas olmak üzere vücudun birçok bölgesine de yararı oldukça yüksektir. Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan et ve et suyu vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi fazlasıyla sağlamaktadır.

Ayrıca yalnızca etin içerisinde bulunan kereatin beyin sağlığı için oldukça önemlidir, fiziksel ve zihinsel performansı arttırmakta büyük rol oynar. Bununla beraber içindeki B6, B12 gibi vitaminler de beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Ekstra olarak da, kardiyovasküler hastalık olarak bilinen kalp ve damar hastalıkları için de her ne kadar farklı görüşler bulunsa da ortak bilenen şey etin kardiyovasküler hastalığa yakalanma riskinin azalttığı yönündedir. Şimdi bu mucizevi çorbanın tarifini aşağıda belirtelim.

Malzemeler

10 bardak et suyu
2 adet yumurta
2 parça haşlanmış et
1 kahve kaşığı kırmızı pul biber
3 çorba kaşığı un
2 adet limon
2 kaşık sıvı yağ (tercih zeytinyağı)
Tuz

Yapılışı

Derin bir tencerenin içine yaklaşık 12-13 bardak su koyulur. İçerisine etler koyulur ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra etler içinden çıkartılır ve soğumaya bırakılır. Daha sonra bir kasenin içerisine yumurta, limon suyu ve un, içerisine et suyundan azar azar eklenerek eritilir. Yumurta, limon suyu ve un güzelce bulamaç haline getirildikten sonra et suyunun içine koyularak pişirilir. Damak zevkine göre tuz atılır. Soğumaya bırakılan etler küçük küçük parçalanır. Bir tavaya 2 kaşık sıvı yağ eklenir ve içerisine kırmızı pul biber koyulup 1-2 dakika kavrulur. Daha sonra çorbanın içerisine dökülür ve 5 dakika kadar daha kaynatılır ve ocaktan alınır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.