düşük tansiyon ve tedavisi

Düşük Tansiyon Ve Tedavisi

Düşük tansiyon için kullanılan tıbbi terim hipotansiyondur. Normal değerleri 12/8 olan tansiyonun, 9/6’dan düşük olarak ölçülmesine tansiyon düşüklüğü denir. Tansiyon düşüklüğünün nedenleri olarak; endokrin hastalıkları, vitamin veya mineral eksikliği, dehidratasyon (vücudun susuz kalması), kalp hastalıkları, gebelik, anafilaksi (ciddi alerjik reaksiyonlar) ve ilaçların yan etkileri gösterilebilir. Tansiyon düşüklüğü her yaş grubunda görülebilir.

Endokrin Hastalıkları

Hipotiroidizm, hipertiroidizm, adrenal yetmezlik, böbrek üstü bezi yetmezliği, kan şeker düşüklüğü ve şeker hastalığı gibi endokrin hastalıkları düşük tansiyonun nedeni olabilir.

Vitamin veya Mineral Eksikliği

Anemi, B12 vitamini eksikliği, folat eksikliği, demir eksikliği gibi vitamin ve mineral eksikleri de tansiyonun düşmesine neden olabilmektedir. Vitamin veya mineral eksikliği nedenleriyle tansiyon düşmesi olduğunda düşük tansiyon tedavisi için vitamin ve mineral destekleriyle tansiyonunuz dengelenecektir.

Dehidratasyon

İshal, bulantı ve kusma, idrar söktürücü ilaçların kullanımı sonucunda vücudun susuz kalması tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir.

Kalp Hastalıkları

Nabız düşüklüğü, kalp kapakçıklarında olan ve kalple ilgili olan hastalıklar damarlarda genişlemeye sebep olarak düşük tansiyona neden olabilmektedir.

Gebelik

Gebeliğin İlk 24 haftasında, büyük tansiyonda yaklaşık 10, küçük tansiyonda yaklaşık 10-15 mm hg düşüşler olur. Bu durum doğumdan sonra gebelik öncesi seviyesine dönmektedir.

Anafilaksi

Anafilaksi hayatı tehdit eden ciddi ve şiddetli alerjik reaksiyondur. İçilen ilacın alerji yapması, gıdaya karşı gelişen alerji ve böcek sokmaları analifilaksiye neden olabilir ve anafilaksi sonucu tansiyon düşebilir.

İlaçların Yan Etkisi

Tansiyon ilaçları, Parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar, depresyon ilaçları ve idrar söktürücüler yan etki olarak tansiyonu düşürebilmektedir.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Baş dönmesi, mide bulantısı, hızlı nefes alıp verme, bulanık görme, kalbin hızlı atması, halsizlik, yorgunluk, bayılma, zihin bulanıklığı düşük tansiyonun başlıca belirtileridir.

Düşük Tansiyon Tedavisi

Düşük tansiyon rahatsızlığı veya belirtileri yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz gerekli muayene ve testleri yaptıktan sonra düşük tansiyon nedenlerinizi belirleyip tedavi sürecine başlayacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.