duyguları nasıl kontrol edebiliriz

Duyguları Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Her yaşam döneminde insanlar karşılarına çıkan zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Yaşam döngüsünde bazen genç yaşlarda bazen olgunluk döneminde bazen de yaşlılık dönemlerinde bu zorluklarla mücadele etmişlerdir. Karşılarına çıkan zor durumlar karşısında duygusal olarak yıprandığında altından kalması zor zamanlar yaşamışlardır. Bu zorlu günlere karşın güzel günlerde olmuştur mutlaka. Bu güzel günlerde yaşanılan hislerde psikolojik olarak çok daha iyi hissetmelerine sebep olmuştur. Duygu yaşanılan olaylara verilen tepkiler topluğunun yansımasıdır.

Duygu Oluşumu

Duygu oluşumu herhangi bir olay karşısında nöronların tetiklenmesi sonucu kontrol dışı mimikler ve tepkilerin ortaya çıkmasıyla meydana geliyor. Sizi üzecek bir olay size anlatıldığı anda kalp daha hızlı bir şekilde çarpmaya ve farklı düşüncelere dalma sonucu bir anlık çöküntüye sebebiyet veriyor. Bu duygu sizin üzülme tepkinize göre değişkenlik gösteren bir durum olma özelliğini de taşıyor. Duygusal yoğunluk yaşadığınız ve gördüğünüz de heyecan uyandıran kişi karşınıza çıktığında kendinizde bir pozitiflik ve yoğun duygu hissine bürünürsünüz. Bu şekilde yaşanan fiziksel ve ruhsal durumlar sizin duygu oluşumunuzu gösterir.

Duygular Kontrol Edilebilir Mi?

Kontrol edilmesi zor bir durumdur duygu. Çünkü bazı durumlar karşısında kendinizi bu yoğunluktan kurtarmanız oldukça güçtür. Kişinin nelere tepki verip neler karşısında daha dik ve kararlı duracağı bilinmez. İşte bu noktada duygu kontrolü devreye gidiyor.

Aşık olduğunuzda ya da üzüldüğünüz hande çevrenizdekilere belli etmek istemediğiniz duyguları kontrol etme çabası insanın en zor duruma düştüğü andır. İstemsiz bir şekilde meydana çıkan bu his sizi zor duruma düşüreceğini düşündüğünüzden dolayı bu durumu yansıtmak istemezsiniz. Böyle anlarda derin bir nefes alarak düşünce sisteminize farklı düşünceler göndererek kendi kendinizi yönlendirme yolunu seçmeniz sizin duyguyu daha kolay bir şekilde yansıtmanıza yardımcı olacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.