endüstriyel dekorasyon nedir

Endüstriyel Dekorasyon Nedir?

Eskinin yeniye entegresi diyebileceğimiz endüstriyel dekorasyon yeni bir yöntemdir ve fazlaca kullanılmamaktadır. Bu yöntemde eşyalar ve malzemeler en doğal haliyle kullanılmaktadır. Endüstrideki metalin tonlarını yansıtmayı planlayan bu usul çağdaş uygulamaları eski yapıların üzerine işleme ve uyarlama sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nasıl Oluşturulur?
Yöntem çok kolay. Eski endüstri yapıları olduğu gibi bırakmak, eskiyi düzenlemek bu yöntemi uygulamanın en açık yoludur. Örneğin bir fabrika tavanları olduğu gibi bırakılarak kullanılır. Duvar tuğlaları olduğu gibi açıktadır. Ev sanki yarımdır. Böylece geniş ve ferah tavanlar kendiliğinden oluşturulmuş olunur. Doğal bir süs olarak ise duvarlara dokunulmaz. Ayrıca en çok tercih edilen kumaş deridir. Çünkü kimyasal materyaller ve yapay dokular yerine doğanın içinden seçilmiş bir kurgu sempatik olarak algılanmaktadır. Mobilyalar gri ve soğuktur. Canlı renkler dekoru bozmaktadır. Bu yüzden tercih edilmez. Ayrıca uzun lambalar metal süslemeler olabildiğince fazla tercih edilir. Odaların aydın olması gerekir. Bu nedenle ışığın metale çarpması sonucunda ferahlık sağlanmaya çalışılır. Lambalar dört adet olur ve sarkıktırlar. Sandalyeler ise tabureyi andırır. Gizlilik yoktur. Her detay apaçık ortada olmalıdır.

Bu Tarz Nereden Çıktı?
Farklı arayış çabasının sonucu olarak ortaya çıkmış bir tarzdır. Ticari alanları değerlendirmek amacıyla oluşturulmuş ve doğalı olduğu gibi bırakmak amaçlanmıştır. İlk defa New York’ta uygulanmıştır. Günümüzde yeni ve göze hoş görünen yapıları tercih etmek isteyen bireyler bu yönteme başvurmaktadır. Ayrıca son ilerleyen zamanlarda tercih edilme potansiyelinin artacağı tahmin edilmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.