eriğin vücut sağlığına katkıları

Eriğin Vücut Sağlığına Katkıları

Dünya üzerinde çok sayıda meyve çeşidi bulunmaktadır. İnsan sağlığına faydasız olan herhangi bir meyve bulunmamaktadır. Oluşum süreçleri iklim şartlarına göre değişen meyveler farklı yerlerde yetişir. Doğu Anadolu bölgesinde muz yetiştirme imkanınız çok düşüktür fakat Akdeniz de yetiştirebilirsiniz. Bölgeden bölgeye farklılık tamamen iklimin durumuna göre değişiklik gösterir. Bahar ayının gelmesiyle birlikte bazı meyveler yetişmeye başladı. Bu meyvelerin başında herkesin severek tükettiği erik geliyor. Hem yeşil haliyle hem de kuru haliyle tüketilebilen bu meyve sağlığa yararları ile çok dikkat çekiyor. Bu meyve hem yeşil hem de kuru olarak tüketilme özelliğine sahip olduğu için iki durumda da farklı faydaları vardır.

Tüketim miktarı dikkate alınarak tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Yeşil Eriğin Faydaları

Bazı meyveler daha henüz olmamışken de tüketilebilmektedir. Bu meyvelerden olan yeşil eriğin gözleri koruma ve göz hastalığı riskini azaltır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini arttırdığı için sindirim sistemine oldukça fazla faydası vardır. Midede oluşan gaz ve şişkinlik gibi problemlerin giderilmesine, ayrıca kabızlık problemi yaşayanlara da yardımcı bir etkendir. Diş ağrılarını azaltma özelliğine sahip olan bu meyve diş sağlığına da fazlaca katkı sağlar.

Kuru Eriğin Faydaları

Yeşil olarak tüketildiği gibi kurutulduktan sonra da tüketilebilen eriğin kuru haliyle tüketilmesi de vücuda oldukça olumlu katkılar sağladığı bilinmektedir. Kurutulması bazı özelliklerini kaybetse de yine de içeriğinde ki birçok vitaminler sayesinde olumlu etki yarattığı gözlemlenmiştir. İçerisinde çok miktar da K vitamini olduğu için kan pıhtılaşmasına engel olmaktadır. Kurutulmuş haliyle lif oranı yükselen kuru eriğin sindirim sistemi faydası çok yüksektir. Gün geçtikçe dünya da artan Katarak sorununa da çözüm değil ama engel olduğu tespit edilmiştir. Kuru eriğin aynı zamanda cilt hastalığı yaşayanlara yardımcı olduğu söylenmektedir. Eriği hem kuru hem yaş tüketmenin herhangi bir zararı yoktur.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.