ertesi gün hapıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Ertesi Gün Hapıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelikte Erken Belirtiler Nelerdir?

Döllenmiş yumurtanın oluşması için cinsel ilişkinin üstünden 6 ile 10 gün geçmesi gerekmektedir. Vücut bu süre içerisinde gebelik hormonu salgılamaya başlar. Sağlık açısından ya da mevsimsel sıkıntılar olmadığında geciken adet dönemi çoğu zaman hamileliğin ilk belirtisi olarak görülür. Hamileyken hormonlar kendini göstermeye başladığından göğüsler büyümeye başlar. Bu göğüs büyümeleri ve göğüsteki hassasiyet hamilelikte erken belirti olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra yorgunluk, halsizlik, sabah mide bulantıları ve ruh halindeki değişimler hamileliğin belirtileri olarak gösterilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Korunmasız ve gebelik riski bulunan cinsel ilişkiden sonra ertesi gün hapı alındığında hamileliğin oluşmasını engelleyen türde bir haptır. Cinsel ilişkinin ardından ne kadar erken alınırsa koruyucu özelliği o kadar erken etki eder.

Korunmasız ilişkiden 72 saat sonraya kadar kullanılabilmektedir. Ertesi gün hapı gebeliği sonlandırmak için değil de bir acil durum ilacı olduğundan düşünülenin aksine düşük ilacı değil sadece gebeliği önleme ilacıdır. Hamile olanların bu ilacı kullanmaması gerektiği ve ilacın çocuğa zarar verebileceği sanılmaktadır. Bu ilaç döllenmiş olan yumurtaya zarar vermemektedir sadece döllenmeyi engellediğinden hamile olan kadınlarda oluşabilecek gebeliği önlemek için almasında bir sakınca yoktur. Başka uygulanan koruma yöntemleri olduğunda ilaç kullanımı etkisiz olacak düşüncesi tamamen yanlıştır. Hap dışında tercih edilebilecek koruma yöntemi prezervatiftir. Prezervatiflerin yırtılması durumunda korunma sağlanamamaktadır. Cinsel hayatınız da daha temkinli ve olumsuz durumla karşılaşmak istemeyenler her ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanması gerekmektedir.

Ertesi gün haplarının düşünüldüğünün aksine doğurganlığa hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu ilacı birkaç kez almakla doğurganlığınız etkilenmez. İlişkiden hemen ya da 72 saat içinde alınmayıp ilişkiden önce alınırsa ertesi gün hapının yanlış kullanımı oluşmuş olup hiçbir etkisi görülmez. İlaç bulunması kolay ve eczanelerden reçetesi temin edilebilmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.