etli kuru fasulye nasıl yapılır

Etli Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

ETLİ KURU FASULYE TARİFİ

Sofraların vazgeçilmezi ve yöresel yemeklerin en iyilerinden olan etli kuru fasulye lezzetiyle tam size layık bir yemektir. Her annenin yaptığı etli kuru fasulye asırlardan beri hep yerini korumuştur. Sizde aşağıdaki tarife bakarak etli kuru fasulye yemeği yapabilirsiniz. Ayrıca kuru fasulyeyi bir gün önceden ıslatarak muhafaza etmelisiniz.

Kullanılacak Malzemeler:

2 yemek kaşığı zeytinyağı, 300 gram kuşbaşı eti, 2 adet kuru soğan, 4 bardak sıcak su, 2 yemek kaşığı tereyağı, 700 gram kuru fasulye, 2 yemek kaşığı biber salçası ve 1 çay kaşığı tuz. Bu malzemeleri hazırladıktan sonra etli kuru fasulye yemeğini yapmaya başlayabilirsiniz.

Hazırlanışı:

Öncelikle 700 gram kuru fasulyeyi bir gün önceden ıslatarak muhafaza edin. Sonra orta boy bir tencerenin içine 2 adet kuru soğanı küp şeklinde doğrayarak dökün. Doğranmış olan 300 gram kuşbaşı eti düdüklü tencerenin içine ilave ederek yavaşça orta ateşte kavurun. Pişmeye başlayan etlerin içine 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı biber salçası ve 1 çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bir gün önceden ıslattığınız 700 gram kuru fasulyeyi tencerenin içine yavaşça dökün. Ardından 4 su bardağı sıcak suyu tencerenin üzerine döküp ocağın üstünde yaklaşık olarak 40 dakika pişirin. Tercihinize göre üzerine karabiber veya pul biber dökebilirsiniz. İşte etli kuru fasulye yemeğiniz hazırlanmış oldu. Sizde evinize gelen misafirlerinize veya ailenize etli kuru fasulye yemeği yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

BUZDOLABINDA KAÇ GÜN MUHAFAZA EDİLMELİ

Etli kuru fasulyeyi yaptığınız andan itibaren buzdolabında yaklaşık olarak 3 gün muhafaza edebilirsiniz. Aksi takdirde yemek yavaşça kokarak sağlığınız açısından tehdit oluşturabilir. Bu nedenle yemeği kendinize yetecek miktarda yapmalısınız. Böylece yemeklerinizi hızlıca tüketerek daha sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.