ev tadilatı yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev Tadilatı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yıllar boyu aynı evde hiçbir değişiklik yapmaksızın yaşayan insanlar bir süre sonra yaşam alanını değiştirmek istemektedir. Farklı bir eve taşınmak yerine mevcut evde bazı değişiklikler yapmak mümkündür. Evde çeşitli tadilatlar yapabilmek için önce iyi bir organizasyon yapılması gerekmektedir.

İhtiyaç Listesi

Öncelikle evde değiştirilmek istenen kısımlar belirlenmelidir. Bu değişiklikte hangi malzemelere ihtiyaç duyulacaksa, bu ihtiyaca yönelik bir liste oluşturulmalıdır. Ev tadilatında kullanılacak malzemelerin satışını yapan yerlerden fiyat alınmalıdır. Bu şekilde sistemli ilerlemek bütçe kontrolünü de sağlayacaktır. Malzeme ve fiyat araştırması tamamlandıktan sonra tadilatın kaç gün süreceği belirlenmelidir. Çünkü evin büyüklüğüne ve istenen tadilatın çeşitliliğine göre bu süre uzayabilmektedir. Ayrıca bu süre zarfında yemek ve konaklama için ayrı bir ev/otel belirlenmelidir. Tadilat sırasında herhangi bir problem ile karşılaşmamak için kullanılacak malzemelerin siparişi önceden verilmelidir.

Tadilat Sırasında

İhtiyaç listesi hazırlandıktan sonra tadilat aşamasına gelindiğinde oldukça dikkatli davranılmalıdır. Öncelikle evin duvarlarında değişiklik yapılacaksa, duvarlar kırılarak alan genişletilecekse taşıyıcı sistemin zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Kırım işlemi kolon ve kirişlere zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Bunun yanı sıra elektrik prizlerinin konumlandırılması ve sayısı ihtiyaca uygun şekilde tasarlanmalıdır. Ayrıca odalar arası ses yalıtımının sağlanması oldukça önemlidir. Eski bir evde tadilat yapılacaksa ısı yalıtımını da çeşitli malzemeler ile sağlamak uzun vadede kazanç sağlamaktadır.

Tadilat işlemi bittikten sonra, eğer kırım yapıldıysa molozların tamamını temizlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada ev sahiplerinin her aşamayı dikkat ve titizlik ile takip etmesi faydalı olacaktır. Ayrıca var olan alanı genişletmek için duvarlara gömme dolap ve yatak yapmak son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Yapılan tadilat alan genişletmeye yönelik olacaksa çeşitli dekorasyon fikirleri mutlaka araştırılmalıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.