gastrit nedir gastrit nedenleri ve belirtileri

Gastrit Nedir? Gastrit Nedenleri Ve Belirtileri

Mide Hastalıkları Nelerdir?

Mide hastalıkları; gastrit, duodenit ve reflüdür. Bu hastalıklarda ne kadar genetik yapı önemli olsa da, stres ve sağlıksız beslenmenin de payı vardır. Mevsim geçişiyle oluşan stres ortamında ise; midedeki asit artarak mide dokusuna zarar verir. Bu hastalıkların oluşmasındaki en önemli etken mide üst tabakası yapısının bozulmasıdır. Mide rahatsızlığı olan kişiler düzenli beslenmeli yemekleri yavaş yavaş çiğneyerek yutmalıdır. Hızlı yenilen yemek mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Mide şikayetleri gerekli önlem alınmazsa ciddi problemler oluşturabilir.

Sağlıksız Gıdalar Hastalığa Davet Çıkarıyor

Mide astarının iltihaplanması ve tahriş olmasıyla meydana gelen mide rahatsızlığına gastrit denir. Mide astarında iltihaplanma nedeni olarak gösterilen bakteriler, alkol tüketimi, kullanılan ilaçlar ve kronik stres gastrit nedenleri olarak gösterilmektedir. Gastrit iki türde gözükür.

1. Akut gastrit: Midenin daha çok üst kısmında hissedilen ağrılarla kendini gösterir. Gaz oluşması, midede yanma hissi, hazımsızlık ve bulantı gibi şikayette bulunan hastalar bu şikayetin ilerlemesi halinde mide kanaması riski taşımaktadır. Akut gastrit hastanın yaşı göz önünde bulundurularak, mide asidini düzene sokacak ve mide asidini dengeleyecek, yoğunlukla antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi bitiminde kişi diyete girmeli mümkün oldukça alkol, asitli içecekler ve sigaradan uzak durmalıdır.

2. Kronik gastrit: Aniden ortaya çıkmayan bu hastalık zamana yayılarak mı? Kronik gastrit ileriki zamanlarda kendi göstermektedir. Tedavisinde mide koruyucu ilaç verilmektedir fakat bunun üzerine mide koruyucu ilaç devam ettirilmeli. Kendini yenileme özelliği olan midenin dikkat edilmezse birikerek kronik gastrite neden olmaktadır. Gastrit belirtiler; şiddetli karın ağrısı, mide bulantıları, halsizlik, sabah uyandığında ağızda garip bir tat, hazımsızlık, siyah dışkı, kanlı dışkı ve üst karın ağrısıdır. Geceleyin yenilen yemek midede yanma ve ağrılara neden olmaktadır. Gastrit kan testi, endoskopi ve mide röntgeniyle anlaşılır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.