gebelik zehirlenmesi neden olur belirtileri

Gebelik Zehirlenmesi Neden Olur? Belirtileri

Gebelik Zehirlenmesi

Gebelikte fazla kilo almaya bağlı olarak ödem ve yüksek tansiyon gelişir. Vücutta aşırı su tutulumu olur. Ödem gebeliğin ikinci yarısında son aylarda el ve ayaklarda oluşan şişliktir.
Rutin gebelik takibinde kilo kontrolü ve tansiyon ölçümü önemli olup, kaydedilmelidir.

Şiddetli gebelik zehirlenmesi beyin ödemine sebep olarak o da baş ağrısı ve görmede bulanıklığa sebep olabilir. Bazen de sara krizi geçirmek gibi istemsiz kasılmalara ve hatta bilinç kaybına ve bilinçte kapanmalara sebep olabilir. Bazen kimi gebelerde beyin kanaması bile oluşabilir. Öldürücü sonuçlar ise ancak karaciğerin hasar görüp yırtılması, böbreklerin zarar görüp böbrek yetmezliği ve vücutta oluşan yaygın kanamalar ya da beyin kanaması ile olmaktadır.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Gebeliğin ikinci yarısından sonra gelişen yüksek tansiyon, Vücutta şişlik ve ödem oluşması zehirlenme belirtilerinin başında gelmektedir. İdrarda aşırı protein çıkması, idrarda protein kaybının artması da fizik bir durum olarak bu nedenler arasında sayılır. Oksijenlenin azalıp nefes almada zorluk çekmek ve günlük idrar çıkışının azalması gebelikte normal gibi görünse de, bu durum bir zehirlenme belirtisi olabilmektedir. Özellikle şiddetli mide ağrısı, karaciğer ve böbrek gibi çalışan organların fonksiyonlarında bozulma, baş ağrısı, görme kaybı ve görmede bulanıklık doktorların şüphelendiği belirtiler arasında yer alır.

Zehirlenmenin Sık Görüldüğü Durumlar:

İlk gebeliklerde, 18 yaşın altı ya da 35 yaşın üstü anne adaylarında, ikiz gebeliklerde sık görüldüğü gibi, gebelikte gebelik gizli şekeri çıkan anne adaylarında da sıklıkla görülmektedir. Kronik böbrek hastası olan anneler ile dört beş ve üzerinde doğum yapan anneler, obez veya çok şişman anne adayları arasında sık görülen bir durumdur. Tüm gebeliklerin görülen ve tüm organları etkiyen bir hastalıktır bu.

Anne ve Bebek Ölümüne Sebep Olabilir

Bebeğe az kanın ve az oksijenin gitmesi ile bebeği sıkıntıya sokabilmektedir. Plesantal yatakta basınç artarsa eğer, plesanta erken yırtılabilir ve bebek anne karnında kaybedilebilir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.