gebelikte şeker yükleme testlerinin zararları

Gebelikte Şeker Yükleme Testlerinin Zararları

Anne olmak ve dünyaya bir bebek getirmek her kadının hayali olduğu gibi, onca zaman karınlarında taşıdıkları minik yavrularının zarar görebileceği ihtimali de bir o kadar korkulu rüyaları olmaktadır. Gebeliğin 6. Ve 7. ayında doktorlar tarafından yapılması istenen şeker yükleme testinin zararları hakkındaki iddialar, anne adaylarının bu konuda tereddüt yaşamasına neden olmaktadır.

Peki, Şeker Yüklemesi Niçin Gerekli?

Anne adayları gebelik döneminde ya da gebelikten önce şeker hastalığına yakalanmış ve bunu fark edememişse, bu durum hem bebek hem de kendisi için büyük risk taşır. Gebelikte diyabetin, anne karnındaki bebeğin beyin dokusunda hasara sebep olduğu bilinmektedir. Bununla beraber düşük yapma, aşırı yemek yeme isteğinin önüne geçemediğinden bebeğin ve kendisinin fazlaca kilo alması ve buna bağlı olarak gelişen güç doğum gelmektedir. Bebeğin aşırı kilolu olması aynı zamanda sezeryanla doğuma sebep olur ki, bu durum doktorlar tarafından zorunlu kalmadıkça tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Plasenta aracılığı ile anneden bebeğe geçen fazla şeker, bebekteki insülin değerlerinin artmasına ve ileride şeker hastası olmasına neden olur. Bütün bunlar göz önünde bulundurulunca, gebelikte şeker yüklemesi anne ve bebek için yapılması gerekli bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kesin Sonuç Almak Açısından Yeterli Mi?

Hamilelik döneminde kandaki insülin hormonu ve glikoz değerleri doktorlar tarafından kontrol edilir; ancak bu her zaman kesin tanı koymaya yeterli olmayabilir, çünkü kandaki değerleri kontrol etmek için anneden alınan kan örneğinin, gebeliğin hangi döneminde alındığı da önem arz eder. Şeker yükleme testi bu anlamda daha kesin sonuçlar vermektedir.

Testi Yaptırmak Gerçekten Sakıncalı Mı?

Şeker yüklemesi, test esnasında anneye 50 gr. kadar glikoz verilmesiyle yapılır ve bu genellikle suya katılarak içirilir. Birçok ülkede kabul görmüş olan testin uygulanması esnasında verilen bu miktarların, sadece zevk için yenilen tatlıların içerdiği glikoz miktarından daha az olduğu öne sürülmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.