genel olarak zayıflamada yapılan yanlışlar

Genel Olarak Zayıflamada Yapılan Yanlışlar

Her bireyin özellikle de her kadının yaşadığı sorunlardan biridir zayıflayamamak. Zayıflama hayal olabilir çoğu zaman. Sporunuzu ya da diyetinizi yapıyorsunuz ama bir türlü güzel bir sonuç alamıyor musunuz? Peki, bunların sebepleri nelerdir hiç düşündünüz mü? İşte size zayıflarken yapılan genel hatalardan birkaç tanesi…

Gün İçinde Su İçmemek Susuz Kalmak

Gün içinde kendinizi günün hararetine bırakıp su içmeyi unutabilirsiniz. İşte zayıflarken yaptığınız en genel hatalardan bir tanesi. Günde en az iki litre su içmeli ve metabolizmanızı hızlandırmalısınız. Mesela iki litrelik şişeye su doldurup çantanıza atabilirsiniz. Böylelikle ne olursa olsun su içmeyi ihmal etmez ve rejimde kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Gece Yemek Yemek

Zayıflamanın en önemli kurallarından biri gece yemek yememektir. Gece hareket bilinci kısıtlandığından dolayı yağ yakma gibi önemli bir husus yüksek derecede ortadan kalkar. Bu nedenle gece atıştırıp yatmak kilo almanıza neden olacaktır. Saat akşam 19:00-20:00’den itibaren yemeyi kesmelisiniz.

Hızlı Yemek Yemek

Hızlı yemek yemeyi alışkanlık haline getirmeyin. Zira bu size kilo verdirmez aksine kilo almanıza sebep olur. Çünkü hızlı yerken doygunluk hissiniz ortadan kalkar, yiyebileceğinizden çok daha fazlasını yemiş olursunuz ve farkında bile olmazsınız. Bu nedenle yemeğinizi sindire sindire yemenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde yaparsanız doygunluk hissine ulaşacaksınızdır.

Düzensiz Rejim Yapmak

Bu konuda iradenize hâkim olmanız gerekmektedir. Rejim yapsanız bile düzensizlik yaşarsanız bu hiçbir işinize yaramayacaktır. Örneğin üç gün düzenli olarak dikkat ettiniz, dördüncü gün üç dilim baklava yediniz. İşte o zaman o üç gününüz çöpe gitmiş olabilir dikkat edin. Dayanın, sabredin ve hedefinize ulaşın. Belki bir dilim baklavayı hak edebilirsiniz.

Sağlıksız Beslenmek

Yediğiniz besinler de son derece önemlidir. Sağlıklı beslenerek doğru ve kalıcı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu dönemde abur cuburlardan uzaklaşın. Protein, karbonhidrat ve yağlardan en iyi şekilde yararlanın. Öğünlerinize özenle dikkat edin.

Gerçekten Acıktınız Mı?

İki çeşit açlık vardır. Bunlar fizyolojik ve psikolojik açlıktır. Fizyolojik açlık içsel bir süreç olarak acıktığınızın göstergesidir. Vücudunuz yeterli miktarda besine ihtiyaç duyar. Bu enerji yüklemesi gerekmekte olan bir durumdur. Psikolojik açlık ise tamamen zihinsel bir süreçte gerçekleşir ve büyük bir tehlikedir. Canınız çeker ama aslında aç değilsinizdir. Bu durumdan kaçının ve asla teslim olmayın.

Rejim Yapıp Egzersiz Yapmamak

En doğru zayıflama yöntemi hem egzersizi hem de rejimi bir arada yapmaktır. Bir yandan yemeyi kısıtlarken bir yandan da yağ yakmak hem daha hızlı hem de daha sağlıklı olacaktır. Spor ayrıyeten daha dinç kalmanızı sağlayacak ve sarkıklarınızı gidermenizde size yardımcı olacaktır.

Sık Sık Tartıya Çıkmak

Günde on defa tartıya çıkarsanız psikolojik olarak çöker, yıpranırsınız ve iradenizi sarsmış olabilirsiniz. Sonuç olarak verdiğiniz kiloları bir günde vermiyorsunuz. Sürekli olarak tartılırsanız “kilo veremiyorum” düşüncesine kapılıp hemen gardınızı indirebilirsiniz. Her zorlu süreçten alnınızın akıyla çıkıp bu psikolojik süreçten düşmeniz çok acı şekilde son bulabilir.

Hiçbir Şey Yemeyerek Rejim Yapmak

İşte yanlış yapılan hatalardan bir tanesi daha. Çok sağlıksız ve hiçbir şekilde ise yaramayan aksine kilo aldıran yanlış bilinen yöntemlerdendir. Çünkü zayıflamak için aç kalınmaz bu hataya düşmeyin.

Öğün Atlamak ya da Az Yemek

Gün içinde öğünlerinizde atlama yapmamalı, tek öğünle kalmamalısınız. Sabah, öğle, akşam yemeklerinize dikkat etmelisiniz. Bu öğünlerden en önemlisi kahvaltıdır. Kahvaltınızı sağlıklı ve tam bir şekilde yapın ki çabuk acıkmayın. Günün ilk saatleri olacağından kalori yakmanız daha basit olacaktır.

Tatlı Seçimi

Vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteinlere ihtiyacı olduğu gibi şekere yani tatlıya da ihtiyacı vardır. Bu tatlı ihtiyacınızı en doğru seçimle gidermek gerekir. Şerbetli tatlılardan daha çok sütlü tatlılar tercihiniz olursa daha hafif bir şekilde günü kurtarmış olursunuz.

Gün Boyunca Evde Takılmak

Eğer çalışmıyorsanız ve bir meşgaleniz yoksa büyük bir tehlike altındasınız demektir. Çünkü evde boş takılmak canınızı biraz sıkabilir ve bu durum da sizi kolayca acıktırabilir. Rejim sürecinde kendinize bir meşgale bulun ve acıktığınızı hissettirmeyecek işler yapın. Evde takılıp film, dizi izlerseniz dolabın başından ayrılamayabilirsiniz bizden söylemesi.
İşte bu birkaç hatayı yapmazsanız azminizle hedefinize ulaşmayı başarabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.