guillain barre sendromu nedir

Guillain Barre Sendromu Nedir?

Bağışıklık sisteminin periferal sinir sistemindeki sağlıklı sinir hücrelerine saldırdığı nadir fakat ciddi bir otoimmün bozukluktur. Bu zayıflık, uyuşukluk ve karıncalanmalara yol açar. Hastalık son nedeni tam olarak bilinmese de inmeye neden olur. Tipik olarak mide gribi veya akciğer enfeksiyonu gibi bulaşıcı bir hastalık tarafından da tetiklenebilir

Sendromun Nedenleri

Guillain-Barre’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Guillain-Barre sendromlu olan kişilerin yaklaşık üçte ikisi, diyare veya solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hasta olduktan hemen sonra gelişir. Bu, bozukluğun, önceki hastalığa uygunsuz bir bağışıklık yanıtı ile tetiklenebileceğini düşündürmektedir.

Campylobacter jejuni enfeksiyonu Guillain Barre sendromu ile ilişkilendirilmiştir. Campylobacter genellikle az pişmiş gıdalarda, özellikle kümes hayvanlarında bulunur. Guillain-Barre ile ilişkili enfeksiyonlar şunlardır: Grip, herpes virüsünün bir suşu olan sitomegalovirüs, Epstein-Barr virüsü enfeksiyonu, bakteri benzeri organizmaların neden olduğu atipik bir pnömoni olan mikoplazma pnömonisi, HIV ya da AIDS.

Sendromun Belirtileri

– Parmaklarınızda, ayak parmaklarınızda, bileklerde veya bileklerinizdeki iğneleme,
– Bacaklarınızdaki üst bedeninize yayılan zayıflık,
– Yürümek ya da merdiven çıkma konusunda kararsız yürüme ya da yetersizlik,
– Çeşitli reflekslerde zorluklar (Göz ve yüz hareketleri, çiğneme ve yutma gibi),
– Acı veya kramp benzeri hissedebilecek ve geceleri daha kötü olabilen şiddetli ağrı,
– Mesane kontrolü veya bağırsak fonksiyonu ile zorluk,
– Kalp hızında artış,
– Düşük veya yüksek tansiyon,
– Felç

Sendromun Tedavisi

Guillain-Barre sendromunun şu anda bilinen bir tedavisi yok bunula birlikte belirtileri azaltan tedaviler mevcuttur. Çoğu insan Guillain-Barre sendromundan iyileşir, ancak bazıları zayıflık, uyuşukluk veya yorgunluk gibi kalıcı etkiler yaşayabilir. Guillain-Barre, kendi kendini sınırlayan bir otoimmün inflamatuar süreçtir, yani kendi başına çözülür. Tedavinin amacı, sinir sistemi iyileşirken, bağışıklık krizinin şiddetini azaltmak ve vücudun işlevlerini (örneğin, akciğer fonksiyonunu) desteklemektir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.