hamileler bitki çayı içebilir mi

Hamileler Bitki Çayı İçebilir Mi?

Hamilelik her kadın için eşsiz bir deneyimdir. Bu sıra dışı deneyimi yaşarken biraz daha dikkatli olunması oldukça önemlidir. Bu süreçte yapılan hareketlerden tutun, yenip içilen şeylere kadar iki kere düşünülmeli. Hamilelik döneminde ilaç kullanamamak, akla bitki içmek bebeğe zarar verir mi sorusunu getiriyor.

HAMİLEYKEN BİTKİ ÇAYI İÇMEK BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Mide bulantısında, halsizlikte, öksürük nöbetlerinde, ilk başvurulan yöntemlerden biri sıcak bitki çayı yapmak olabilir; fakat hamilelik sürecinde bitki çayı içmeden önce iki kere düşünmek gerekebilir.

Hamileliğin ilk üç ayında (1. trimester) vücut, günden güne büyüyen bu yeni canlıyı yabancı bir nesne olarak algılayıp ondan kurtulmak için anne adayına bazı işaretler yollayabilir. Bu işaretlerden en bilineni ise mide bulantısıdır. Gerek mide bulantısı için, gerekse soğuk algınlığı yaşandığında içilen bazı bitki çaylarının idrar söktürücü, toksin atıcı özelliklerinden dolayı kullanılması, özellikle de hamileliğin ilk üç ayında (1.trimester), düşük riski yaratabilir. İşte bu sebeple çoğu hekim hamilelikte bitki çayını tavsiye etmiyor. Sinameki, anason, civanperçemi, keten tohumu gibi çok bilinen bitki çayları rahimdeki etkinlikleri sebebiyle uzak durulması gereken bitki çaylarının başında gelmektedir.

HAMİLELELİKTE BİTKİ ÇAYI YERİNE NE İÇİLEBİLİR?

Hamilelik döneminde hasta olmak iki kat daha zorlaşır. Hamilelikten kaynaklı bazı değişikliklerle birlikte hastalık anne adayına çok daha zor gelebilir. İlaç kullanımının tehlikeli olduğu bu dönemde, anne adayının en büyük yardımcısı meyve çaylarıdır. Örneğin kışın boğaz ağrısı ve üst solunum yolları rahatsızlıkları için elma ve ayva çayı son derece yardımcı olacaktır. Mevsime göre evde var olan bu tür çaylar tüketilebilir.

Bir başka alternatif sıcak içecekse, bir fincan ılık suya katılan bir tatlı kaşığı bal olabilir. Üstelik bu karışım boğazı rahatlatırken, vücudun da direnç kazanmasına yardımcı olacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.