hangi bitki çayları zayıflatır

Hangi Bitki Çayları Zayıflatır?

Tarçın çayı

Tarçın çayının termojenik etkisi olduğu bilinmektedir. Tarçın çayı metabolizmanın harcadığı enerjiyi artırmaktadır ve  vücut sıcaklığını yükseltmektedir. Bu sayede daha fazla kalori yakılması sağlanır. Kolesterolü dengeler ve bunun yanında kan şekerini dengeler ve iştahı bastırır. Tarçın çayı yalnızca tarçın kullanarak hazırlanabilir veya başka bir bitki çayı içerisine kabuk veya toz tarçın olarak eklenebilir.

Zencefil çayı

Zencefil çayının bilinen en önemli özellikleri sindirimi kolaylaştırması, mideyi sakinleştirmesi ve mide bulantısını geçirmesidir. Bunun yanında metabolizmayı hızlandırarak zayıflama konusunda da yardımcı olmaktadır.

Maydanoz çayı

Maydanoz çayının yağ yakımını hızlandırma veya yakılan kaloriyi artırma gibi etkile bulunmamaktadır. Fakat vücuttaki fazla ödemin atılmasını sağlar ve sindirimi kolaylaştırır. Maydanoz bitkisinin diğer faydaları ise kalsiyum, fosfor, potasyum, A ve C vitaminleri bakımından zengin bir bitki olmasıdır.

​​​​​​Mate çayı

Mate çayının bileşenlerinde olan mateine vücut sıcaklığını yükseltiyor ve normalden daha fazla kalori yakımına neden oluyor. Mate çayının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de vardır. Bunun yanı sıra tokluk hissini uzattığı da bilinmektedir.

Beyaz çay

Vücuda alınan yağların emilmesini azaltıyor ve vücutta depolanmasını önlüyor. Öğle yemeklerinde 2 fincan beyaz çay içilerek vücuda yağ depolanması önlenebilir.

​​​​​​Yabanmersini çayı

Yabanmersini çayı kan şekerini dengeler ve yemeklerden önce açlığı hafifletir. Akşam yemeklerinden önce 1 fincan yabanmersini çayı içilerek yemek esnasında aşırıya kaçılması engellenebilir.

Kuşotu çayı

Az olsa da müshil etkisi de bulunan kuşotu çayı fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar ve vücuttaki şişliği önler. Magnezyum ve potasyum açısından da zengin olan bitki bağırdakları temizlemeye de yardımcı olur. Akşamüzeri bir bardak kuşotu çayı içildiğinde ödem ve mide şişliği gibi sorunlar azalır.

Yeşilçay

Yeşilçay içerdiği kafein ile metabolizmayı hızlandırır ve vücuttaki yağ miktarını azaltır.
​​​

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.