hangi odaya nasıl bir ışıklandırma yapılmalı

Hangi Odaya Nasıl Bir Işıklandırma Yapılmalı?

Dekorasyon sırasında en çok atlanılan nokta aydınlatma kısmıdır. Aydınlatma oda ile mekanın atmosferi oldukça değişebilmektedir. Aydınlatma aştan savma yapılan bir iş değildir. Evde mobilya ve aksesuar değişikliği yapmadan sadece ışıklandırmayı ayarlayarak büyük bir stil değişikliği yapılmış olur. Işıklandırma sadece estetik görsellik veya aksesuar olarak kullanılmayıp işlevsel de olması gerekmektedir. İşlevsellik görselliği belirler denilebilir. Her odanın kendi kullanım alışkanlığı ve işlevi farklı olduğundan farklı tip aydınlatma çeşidi ve düzeyi farklı olmaktadır. Bir odaya sadece bir avize yeterli olmayacaktır. Yek olarak aydınlatma ürünleri de kullanılmalıdır.

Mutfak

En çok aydınlık olması gereken yer tezgahlar olduğundan yüksek aydınlanma yapılması gereken yerlerdir. Mutfakta tek bir ışıklandırma çok yetersiz kalacaktır. Bu yüzden mutfak tezgahını aydınlatacak ekstra bir aydınlatma yapılması gerekecektir. Genellikle tezgahlar mutfak dolaplarının altında bulunduğundan dolap altlarına LED ışıklar takılarak ekstra aydınlatma sağlanmış olacaktır.

Yemek Odası

Yemek yenilen yer yemek odası da olsa mutfakta olsa kesinlikle aydınlatma yapılması gereken ortamlardır. Işık yeterli ise bu durum es geçilebilir; değil ise yemek masasının üzerine doğru sarkık bir avize kullanılarak aydınlatma sağlanmış olur. Dekorasyonun estetiği ve fonksiyonelliği açısından oldukça önemli bir detaydır.

Oturma Odası

Ev ortamında en çok vakit geçirilen yerlerden biri olduğundan oldukça özenli bir aydınlatma sistemi ayarlamak gerekir. Aydınlatma tamamen kişinin kullanım amacına göre düzenlenmelidir. Kitap okuma alışkanlığı olan insanlar için o bölgeye mutlaka aydınlatma yapılması gerekir. Koltuk ve kanepelerin yanına koyulan okuma lambaları kitap okuyanlar için gayet işlevseldir. Televizyon izlerken loş ışığı tercih eden insanlar için direkt bir aydınlatma yerine duvar aplikeleri kullanılmalıdır.

Yatak Odası

Diğer odaların ışıklandırılması gibi detaylıca düşünülüp hazırlanacak bir aydınlatma sistemi yoktur. Gayet basit sistemlerle yatak odası aydınlatılabilir. Fazla ışığa gerek yoktur. Kloş ve dinlendirici bir ortam yaratan abajurlar tercih edilmelidir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.