hangi odayı hangi renge bürümeliyiz

Hangi Odayı Hangi Renge Bürümeliyiz?

Evin Bölümleri Nelerdir

Mutfak, banyo, yatak odası, oturma odası, salon ve son olarak çocuk odası. Tüm bu alanların kendilerine ait bir havası olmalıdır. Bu havayı da bu odalara sağlayan şeylerin en başında, bu alanlara yapılacak ufak değişiklikler gelir. Bu değişikliklerin en başında gelen, en köklü olan ve farklılığı yansıtan en önemli detay ise duvarlar ve tabi ki duvarların boyalarıdır.

Mutfak

Evin en çok vakit geçirilen alanı mutfaktır. Bu yüzden mutfağın çok iç açıcı olması gerekir. Yemek yapılacağı için duvarlar çok çabuk kirlenecektir. Bu yüzden kiri çok göstermeyen bir renk tercih edilmelidir. Mesela, ocak üzeri ve tezgah çevresi biraz daha koyu renklerde olabilir. Koyu yeşil, kırmızı, kahverengi ve benzerleri olabilir. Fakat boyanın mat değil de parlak olmasına özen gösterilmelidir. Geriye kalan duvarlar ise bu tonlara uyumlu seçilmelidir. Eğer ocak üzeri ve tezgah çevresi kırmızı tercih edilmişse, diğer duvarlar beyaz, mavi ya da siyah seçilebilir.

Banyo

Banyo için rahatlatıcı tonlar uygulanmalıdır. Çok boğucu bir duvar boyası, iç karartıcı olabilir. Bunun için banyonuza turuncu ya da sarı tonları uygulayabilirsiniz.

Yatak Odası

Evin içerisinde en huzur verici olması gereken alandır. Bu oda kesinlikle koyu renk olmamalıdır. Çok açık renkler de hoş olmayacaktır. Bu odaya da mutfağa yapıldığı gibi farklı tonlar uygulanmalıdır. Yatak üzerindeki duvar koyu tonlarda ise (gri gibi) etrafındaki duvarlar canlı renkler (açık yeşil, açık mor gibi) seçilebilir.

Oturma Odası

Koltuklar ile uyumlu bir halı ve tabi ki duvar boyası. Eğer koltuk takımınız mor ve beyaz renklerde ise halınız bordo olabilir. Bu durumda duvarlarınıza, mor şeritler ile beyaz yoğunlukta boya uygulayabilirsiniz. Duvarın bir kısmına da televizyonunuzu sabitleyip, etrafına bordo tonlar uygulayabilirsiniz.

Salon

Salon, olması gereken en geniş alandır. Eğer salonunuz dar ise bir kaç ayna yardımı ile geniş gösterebilirsiniz. Salonunuza uygulayacağınız renkler koyu renkler olmalı. Koyu kırmızı, koyu mavi hoş olabilir. Etrafına da evde yetiştirmek için uygun, ufak saksı bitkileri alabilirsiniz.

Çocuk Odası

Çok karmaşık yapıda olmaması öngörülen bir alandır. Çocukların duvarları boyama ihtimalini göz önüne alarak çok açık renkler uygulanmamalıdır. Duvarları koyu renklere boyayıp, odanın içindeki mobilyaları açık renkler seçerek bu odada uyumu yakalayabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.