hastalığa davetiye çıkaran 9 belirti

Hastalığa Davetiye Çıkaran 9 Belirti

Hastalık Yolculuğu

Gün içerisinde bir takım ağrılardan bahsediliyor. Baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik vb. birçok şikayette bulunuluyor. Çevrenin kirlenmesiyle gerek soluduğumuz nefeste gerekse dokunduğumuz her yerde bakteriler bulunmaktadır. Ne kadar kişisel temizlikte yapılsa virüslerden kaçılmak imkansız bir hal almaktadır. Evlerde, okullarda, mekanlarda kısacası her yerde temiz ve yaşanabilir alan yaratılmalıdır.

Hastalıkların hepsi dışarıdan vücudumuza girmez. Genetik hastalıklarda anne ve babadan çocuklarına geçebilmektedir. Kromozomlardaki hastalık genleri taşıyıcı olabilmektedir. Hastalığın habercileri birden fazladır. Öksürük, kusma, ateş, yorgunluk, titreme gibi birçok neden sayılabilir. En çok dikkat ve acil kontrol gerektiren belirtilerde vardır bunlar; vücuttan atılan balgamda, dışkıda, idrarda görülen kandır. Nefes darlığı, göğüs ağrıları kalp krizi gibi birçok rahatsızlığın habercisi olabilir.

Dışkı ve idrar yapamam gibi durumlarda acil tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Aksi halde tüm hastalıkların ölüm riski az da olsa vardır. Ellerde ve ayaklarda duyu kaybı, görememe, gözün kararması, ciltte sararma veya morarmaya rastlanması, vücudun herhangi bir yerinde şişlikler oluşması, istirahat etmenize rağmen geçmeyen halsizlik ve yorgunluk hastalık belirtileri arasındandır.

Hastalıklardan Nasıl Kaçınılmalı

Öncelikle bulaşıcı hastalığı olan insanlara mesafeli olunmasında fayda vardır. Bulaşıcı hastalığa sahip insanlar hastanelerde doktor kontrolünde karantina bölgelerinde olmalıdırlar. Böylelikle hastalığın geniş kitlelere yayılması önlenmiş olur. Eller çok nemlidir. Gün içinde hemen hemen her nesneye temasta bulunulur.

Sürekli ellerinizin, ayaklarınızın dezenfekte olduğuna dikkat edilmelidir. Başkalarının kullandığı bardak, çatal, kaşık, kıyafet, iç çamaşırı kullanılmamalıdır. Rutubetten uzak olunmalı, havasız yerlerde bulunmamalıdır. Fabrikaların çoğalmasıyla, otomobillerin artmasıyla hava kirliliği artmıştır. Bu yüzden toplu taşıma araçlarına kullanarak kirlilik azaltılabilir. Bol su tüketimi vücudunuza her zaman iyi gelir. Yediğiniz yemeklerde sizleri hasta edebilmektedir. Gıdaların son kullanma tarihine bakılmalı ve meyve, sebzeleri yıkamadan yenmemelidir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.