hurma diyeti nedir nasıl uygulanır

Hurma Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Hurma; şeker, protein ve lif başta olmak üzere 16 çeşit mineral içeren bir meyvedir. Bunun yanı sıra A, B1, B2 ve C vitaminleri yönünden çok zengindir. İçerisinde flor ve selenyumu fazlasıyla barındırır. Hurma antioksidan içeren diğer meyvelerden farklı olarak, bekledikçe antioksidan özelliği artmaktadır. Diğer meyveler bekledikçe antioksidan özelliğini kaybetmektedir.

Hurmanın Faydaları

-Sahip olduğu yüksek miktardaki antioksidanlar sayesinde vücudu temizler.
-Damar ve kalp tıkanıklıklarını önler.
-Hafıza kaybını önleyerek kuvvetlenmesinde faydalıdır.
-Düzenli tüketiminde diyabet ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği vardır. Vücudun şeker dengesini sağlar.
-İçerisinde bulundurduğu demir ile kansızlık için tedavi edici olabilmektedir. Günde 12-17 arasında hurma tüketimi vücudun günlük demir ihtiyacını karşılamaktadır.
-İçerisindeki A vitamini ile göz sağlığı için faydalıdır.
-Kemiklerin güçlenmesine kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
-Magnezyum yönünden çok zengin olması sinir sistemini koruyucu özelliğini ortaya çıkarmaktadır. Günlük 7-8 hurma tüketimi stres ve stres sonucu oluşan durumlardan korumaktadır.
-Damar sertliği, damar tıkanıklığı ve kolesterole iyi gelmektedir.
-Hücreleri canlı tutar ve hücre yenileme özelliğine sahip bir meyvedir.
-Sindirim sistemini düzenler.

hurma diyeti nedir nasıl uygulanır-1

Hurma Diyeti

1 tane orta boy hurma 42 kaloridir. Hurma diyetinde günlük 21 tane hurma tüketilir; bu da yaklaşık olarak 900 kalori demektir. Hurma diyeti günlük 3 öğünden oluşur ve 7 gün uygulanabilir. Her öğünde 7 tane hurma ve 1 kase yağsız yoğurt yenilerek günlük 21 tane hurma ve 3 kase yoğurt ile diyet programı yapılır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise diğer diyet formlarında olduğu gibi bunda da şeker, un ve unlu gıdalar, beyaz ekmek ve tuzdan tamamen uzak durulmalıdır.

Püf Noktası: Yoğun lif yapısına sahip hurma meyvesini tüketmeden 1 gece önce suda bekletmek laksatif etkisini artırmaktadır. Yani bağırsakların çalışmasını kolaylaştırıcı ve dışkının atımını kolaylaştırıcı etkisi artmaktadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.