iş görüşmesi kıyafet seçimi

İş Görüşmesi Kıyafet Seçimi

Hangi sektör olursa olsun, yapacağınız işin mahiyeti ne olursa olsun, eğer ilk defa bir iş görüşmesine
gidiyorsanız resmi bir kıyafet giymelisiniz. Bu hem sizin yapacağınız işe duyduğunuz saygıyı ve özeni, hem de karşınızdaki insanın sizin hakkınızda ki ilk izlenimlerinin olumlu olacağının göstergesi olur.

Yapacağınız iş görüşmesi, sizin için ne kadar önem arz ediyorsa, dış görüntünüze o kadar özen göstermelisiniz. Seçeceğiniz kıyafet tavır, üslup, en az o iş için kalifiye personel olmanız kadar etkileyici unsurlardır. Eski, karışık renklerde, uyumsuz, ayrı dış görünüşciddi kıyafetler, olumsuz bir izlenim uyandırır. Girmek istediğiniz departmanda, aranılan bir personel normlarına uygun olsanız dahi, giyim tercihiniz size olumsuz olarak geri dönülmesine sebep olabilir.

Renk Seçimi

İş hayatında dış görünüş, en önemli özelliklerden biridir. İnsanların sizi dikkate almasında büyük önemi vardır. İş görüşmesindeki ilk intiba, dış  görüntüyle başlar. Bu nedenle giyiminize özen göstermeli, gereksiz abartıdan, karmaşık  desenlerden kaçınmalıyız. Erkekler için beyaz gömlek, koyu renk kravat, koyu renk takım elbise uygundur. Kravat takılmasa dahi, smart casual tarz olan, ceket beyaz gömlek ve pantolon uygun olur. Kadınlar için de pantolonlu veya etekli bir takım elbise idealdir. Çok parlak, göz alıcı renkler seçilmemelidir.

iş görüşmesi kıyafet seçimi-1

İş Görüşmelerinde Aksesuar Seçimi

Aksesuarlar, kıyafetin son dokunuşlarıdır. Şık bir giyimi, kötü, abartılı aksesuarlarla tamamlamak, kıyafeti gölgeleyebilir. Ayakkabı, çanta, kemer, taktığımız takılar kıyafetten daha çok öne çıkmamalı, bütünleyici olmalıdır. Şık bir takımın altına, neon renkte ayakkabı giymek veya çok büyük ve de desenli bir çanta kullanmak yanlış seçim olur. Ayakkabı, çanta, kemer gibi aksesuarlar, hem giyim rengimize, hem de desenlere uygun olmalıdır. Taktığımız takılar, zarif ve sade olmalıdır. Sadelik ve şıklık her ortamda beğeni ve  puan toplar

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.