ışıklandırma yaparken nelere dikkat edilmeli

Işıklandırma Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Işıklandırma hem günlük hayatta hem de iş hayatımızda önemli bir yer tutan dekoratif bir unsurdur. Peki, ışıklandırma yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

YAŞAM ALANI IŞIKLANDIRMASI

ışıklandırma yaparken nelere dikkat edilmeli-1

Gündelik hayatımızın önemli bir kısmını evlerimizde geçiririz. Bu bakımdan evlerimizin ışıklandırması bilinçli gerçekleştirmemiz ve üzerinde durmamız gereken bir konudur.

Işıklandırma bir mekana karakter kazandıran en önemli unsurlardan birdir. Yaşam alanı ışıklandırması yapılırken dekoratif olmasına özen gösterilmelidir. Bu konuda bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Bütçe ayırmadan da iyi bir araştırmayla dekoratif ve doğru ışıklandırma yapılabilir.

Doğru ışıklandırma yaparken alınacak önemli kararlardan biri ışığın rengidir. Işıklandırma yapılacak alan bir çalışma masasıysa göz yorgunluğunun önüne geçilmesi için sarı ışık kullanılmalıdır. Sarı ışık dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi sebebiyle yatak odasında da tercih edilmelidir. Salon ve diğer alanlar için beyaz renkli ışıklandırma yapılmalıdır.

Evlerimizi ışıklandırırken dekoratif olmasına dikkat ederken sağlık unsuru da göz ardı edilmemelidir. Yeni nesil tasarruflu ampuller maddi anlamda cezbedici görünürler. Fakat bilinçsiz kullanımı durumunda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Uzun süre açık bırakılan tasarruf ampulüne çıplak elle dokunmak ya da cilde yakın tutmak kanserojen bir alan oluşturduğu için oldukça tehlikelidir. Işıklandırma yapılırken dikkat edilecek bir diğer unsur da göz sağlığıdır. Düşük ışık da yüksek ışık da göz sağlığımız için büyük risk oluşturur. Bu noktada odanın büyüklüğü ve tavanın yüksekliği dikkate alınarak mümkünse bir uzman görüşüne de başvurup ışığın voltajı belirlenmelidir.

İŞ YERİ IŞIKLANDIRMASI

ışıklandırma yaparken nelere dikkat edilmeli-2

İş yerinde ışıklandırma yapılırken düşük voltaj tercih edilmemelidir. Bu durum müşterilerin ve çalışanların dikkatlerini dağıtacağı için satış oranlarını ve çalışan performansını düşürecektir. İş yeri ürün satışı alanında faaliyet gösteriyorsa vitrin ve tabela ışıklandırması için bir bütçe ayırmak satışlarda gözle görülür bir artış sağlayacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.