iskandinav dekor nedir

İskandinav Dekor Nedir?

Hayat boyunca insanlar özellikle de bayanlar evleri içerisinde ki düzene çok fazla önem vermişlerdir. Yaşanılan zaman düşünüldüğünde sosyal medya paylaşımları artışı nedeni ile ev, ofis, bahçe dekorasyonları çeşitlenmektedir. Son zamanlarda farklı ülke ve kültürlerin yaşam tarzlarına uygun dekoratif malzemeler ve materyaller kullanılmaktadır. Su götürmez bir gerçektir ki bunların en başında İskandinav dekor gelmektedir. Şimdilerde sade şıklığı yakalamak isteyen birçok bireyin tercihi haline gelmiştir.

Bu ülkelerin özellikleri:

İskandinavya, Kuzey Avrupa’daki ülkeler tarafından oluşturulmuştur. Bu ülkelerin en başında gelen isimler arasında Danimarka, İsveç ve Norveç yerleri de içerisinde görülmektedir. Belirtilen kuzey kuşağı nedeni ile soğuk bir iklime sahiptir. Hatta yaz mevsimi dahi serin geçmektedir. Ülke toplumunun refah seviyesi yüksek olduğundan İskandinav halkı genel anlamda mutlu, huzurlu ve pozitif kişilerdir.

iskandinav dekor nedir-1

Evlerde düzen oluşturulurken birçok faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Rahat, kullanışlı ve göze hitap eden bir dekor tercih edilmelidir. Bu hususta soğuk ülkelerin dekorasyonları en ön sırada gelmektedir. Kültüründen gelen sadelik, duruluk ve ferah görünüm ön plandadır. Özellikle beyaz ve krem rengin ağırlıkta olduğu yalınlığın dikkat çektiği küçük dokunuşlar ile renklendirilen dekorasyon dikkat çekmektedir. Açık ve yumuşak renklerle yapılan dekorasyonu renklendirmek adına siyah, kahve ve gri renkler kullanılmaktadır. Beyaz ortamda ferah, sade, doğal ve aydınlık bir algı oluşturacaktır. Geometrik desen ve çizgilerin varlığı da gözden kaçmamaktadır.

Bu dekor nasıl oluşturulur?

Dekorasyon zannedildiği kadar kolay bir iş olmamaktadır. Bazen çok şık ve güzel parçalara sahip olunsa da yanlış birleştirme sonucu çirkin sonuçlar elde edilebilir. Bu hususta işin uzmanından yardım almak en doğru işlem olacaktır. Uzman yardımı almayı reddedenleri dikkatli yapması gereken bir alışveriş beklemektedir. Beyazların ağırlıkta olduğu ve doğallığın ön planda olduğu eşya seçimleri ile oluşturmak mümkün olacaktır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi abartıdan kaçınılmasıdır. Alışverişte ve ortam içerisinde ki tercihlerde mutlaka rahatlık ve doğallık ana unsur olmalıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.