kadınlarda idrar kaçırma sorunu

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Birçok kişi idrar kaçırmada sıkıntı yaşarlar fakat bu konuda doktora gitmeye çekinenler de vardır. Bu hastalığın tedavisi vardır bu yüzen zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. 30 yaş üstü kadınlarda daha sık görülen bir hatalıktır.

Kadınlar koruyucu ped kullanarak sıvı alımını azaltmaktadırlar fakat hayat kalitesini kısıtlayan bir hastalıktır. Böbreklerden gelen idrar mesanede birikmektedir. Normal bir insanın mesanesi 300 ile 350 arası idrar biriktir. Mesanede biriken idrar artınca beyin uyarılarak idrarı tutmayı sağlamaktadır. Mesane kadınların rahminin altında yer almaktadır.

Erkeklere kıyasla kadınların idrar borusu daha kısadır. Vajinada enfeksiyon oluşumu, sigara kullanmak, kabızlık, mesanede taş oluşumu, hormonsal değişmeler, sinirsel, psikolojik hastalıklar, soğuk alma, böbrek hastalıları, menopoz vb. birçok idrar kaçırmanın nedenleri vardır. Gebelik kadınlarda idrar kaçırma da başta gelen sebeplerdendir. Bebek idrar torbasına basınç yapar ama bu geçici bir durumdur. Normal doğumla fazla doğum yapan kadınlarda idrar kaçırmaya rastlamak kaçınılmazdır. Aşırı kiloluk, yaşlılık ve hiç doğum yapmamış kadınlarda idrar kaçırma görülmesi mümkündür.

İdrar Kaçırma Önlemleri Nelerdir?

Egzersiz yaparak insanlar kaslarını kontrol etmeyi öğrenmektedirler. Bu sayede idrarlarını tutmayı da öğrenmiş olurlar. Pelvik Taban Eğitimi, Biofeedback, Fonksiyonel Elektriksel Stimülasyon, Östrojen Hormonu Uygulaması, Ağızdan İlaç Tedavisi, Lazerle idrar kaçırma tedavisi idrar kaçırmayı önleme yollarıdır. Bunların yanı sıra cerrahi yöntemlerde bulunmaktadır. İdrarın dışarıya çıkma riskine karşı ekstra iç çamaşırı giyerek önlem alınmaktadır. Önlem alınmazsa psikolojik sorunlara, öz güven eksikliklerine neden olabilmektedir.

Bazı insanlar psikolojik olarak kendisini idrar kaçırmaya alıştırmıştır. Tuvaleti gelse bile gitmeyip idrarını tutmaktadırlar buda mesaneyi zorlayarak hastalıklara yol açabilmektedir. Küçük yaşta başlanan idrar tutma alışkanlığından vazgeçmeli daha sosyal ve kaliteli bir hayat için yollar açılmalıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.