kahve falı nedir

Kahve Falı Nedir?

Türk kahvesinin içildikten sonra bardağın ters çevrilip kapatılması ve daha sonrasında açılan bardakta ve tabakta kalan telvelerden oluşan şekillerin yorumlanarak geleceğin tahmin edilmeye çalışıldığı fal türüne kahve falı denir. Kahve falı hem geçmiş gelecek, hem de şuan hakkında bilgi verebilir.

Kahve Falı Nasıl Ortaya Çıktı?

Kahve falının ortaya çıkış hikâyesi ise şöyle; Osmanlı zamanında kadınlar birbirlerinin yüzüne söyleyemedikleri dedikoduları kahve bardağına bakarak söylemeye başlamışlar. Kadınların daha rahat konuşabilmek için buldukları bu yöntem ise zamanla kahve falına dönüşerek ülkemize özel bir fal türü haline gelmiş.

Kahve Nasıl Olmalı?

Kahve falı için pişirilecek kahvenin telvesi normale göre biraz daha fazla konmalı. Fakat çok olmamasına da ayrıca dikkat edilmeli. Orta ateşte bu şekilde pişirilen kahve dibinde telvesi hafif sulu bırakıldıktan sonra kapatılmalı.

Kahve Bardağı Nasıl Kapatılmalı?

Kahve bardağı kendi etrafında daire çizecek şekilde üç kez dönderildikten sonra kişinin kendine doğru olacak şekilde ters çevrilmeli. Kişi bardağı bu şekilde çevirirken bir niyete veya düşünceye odaklanmalı.

Mesela hayatınızdaki insan ile alakalı endişeleriniz varsa onu düşünebilirsiniz veya yakın zamanda bir şeyin gerçekleşmesini çok istiyorsanız gerçekleşmesini istediğiniz şeye odaklanmalısınız. Daha sonra soğumaya bırakılırken fal hangi konu hakkında olsun isteniyorsa onunla ilgili bir cisim kahve bardağının üzerine konmalı. Mesela aşk hayatınız veya evlilik hayatınızla ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorsanız yüzüğünüzü, maddiyatla ilgili konular hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bir parayı bardağın üzerine koyabilirsiniz.

Kahve Falına Nasıl Bakılır?

Kahve falı bakan insanlar şekillere ortak manalar yükleseler de her şeklin kesin bir manası olduğu söylenemez. Fal bakan kişiler gördükleri şekilleri farklı yorumlayabilirler. Mesela kuş bazı falcılar için haber anlamı taşırken bazı falcılar için yolculuk anlamı taşımaktadır.
Bardak açıldıktan sonra bakmaya bardaktan başlanır. Bardağın en uç kısmının yakın gelecek hakkında iken dibe doğru gidildikçe uzak gelecek olduğu söylenir. Bardak yorumlandıktan sonra tabaktaki telve bardağa dökülür ve tabağa bakılır. Tabağın aile hayatı ile ilgili olduğuna inanılır. Orta kısmı hane içi, orta kısmın dışı hane dışı olarak yorumlanır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.